
kanald.ro
Mioara Velicu și Gheorghe Turda
Vedete
Cei doi artiști au făcut declarații surprinzătoare unul la adresa celuilalt.
Gheorghe Turda a avut o reacție acidă la adresa colegei sale de breaslă, Mioara Velicu, după ce artista a declarat într-o ediție a emisiunii "40 de întrebări cu Denise Rifai", de la Kanal D, că s-a pensionat mai devreme, din cauza solistului. Declarațiile interpretei au ajuns și la urechile bărbatului, iar acesta a răbufnit.
Mioara Velicu a recunoscut că a avut o relație tensionată cu Gheorghe Turda, pe vremea când făcea parte din Ansamblul "Ciocârlia".
Mioara Velicu
Nu am vrut să pomenesc de lucrul ăsta.
(…) Nu am mai putut rezista să stau acolo, deși el acum a spus că eu m-am dus și m-am rugat de el să mă angajeze din nou. Nu aș fi făcut sub nicio formă acest lucru, este o minciună de-a lui. (…) Mă adusese într-o stare ca să plec eu, fără să îmi spună: pleacă! Am ajuns într-o stare foarte gravă și noroc de bărbatul meu, care tot timpul mi-a dat o liniște sufletească. Am mers la Ansamblul "Burnasul", la Liviu Vasilică, și mi-a fost foarte bine, de acolo am ieșit la pensie."
Gheorghe Turda
Declarațiile Mioarei Velicu nu au fost trecute cu vederea prea ușor de Gheorghe Turda. Interpretul de muzică populară a acuzat-o pe artistă că minte cu nerușinare, căci nu el a fost cel care i-a respins cererea privind activitatea desfășurată în cadrul Ansamblului "Ciocârlia", ci ministerul: "Este o mincinoasă! Minte cu nerușinare, tovarășa Velicu.
Citeste si: ”Mor de durere”. Mioara Velicu este în doliu. Fratele artistei s-a stins din viață
Citeste si: Ninge în România! Unde s-a înregistrat cea mai scăzută temperatură, de -6,4 grade Celsius- kanald.ro
Dar eu, dimpotrivă, nu i-am aprobat cererea de retragere și ea a recunoscut acest lucru și că a plecat în Teleorman la Liviu Vasilică, unde a stat câteva luni. A vrut să fie vedetă, fără să vină la program. Nu putea fi ca Maria Ciobanu, Irina Loghin, Angela Moldovan sau Ion Cristoreanu! Ea voia program preferențial. Acesta este termenul. Este mincinoasă. De ce? Să fim serioși. Am martori, oameni din Ansamblul "Ciocârlia", din vremea aceea.", a declarat Gheorghe Turda, pentru fanatik.ro.