
kanald.ro
Imagine cu caracter ilustrativ
Actualitate
Pensiile românilor ar putea crește și cu 80-90%, anunță Daniel Baciu. Cine sunt pensionarii care se vor bucura de aceste venituri, începând cu data de 1 septembrie?
Nu mai încape îndoială faptul că toți pensionarii din România așteaptă cu sufletul la gură recalcularea din luna septembrie. Mulți se întreabă ce venituri vor avea după aceea, dat fiind faptul că se anunță creșteri importante. Șeful Casei Naţionale de Pensii, Daniel Baciu, a oferit noi informații în legătură cu subiectul care stă acum pe buzele tuturor vârstnicilor din țară.
În data de 6 decembrie 2023, legea pensiilor a fost publicată în Monitorul Oficial.
Mai mult decât atât, noua lege a pensiilor va avea și o formulă nouă de calcul, respectiv Calculul pensiei= VPR x Numărul total de puncte.
Calculul pensiei se va face prin înmulțirea VPR (valoarea punctului de referință), care este de 81 de lei, cu numărul total de puncte. De asemenea, numărul total de puncte= puncte contributivitate+ puncte stabilitate+ puncte perioade asimilate si necontributive.
Punctele de necontributivitate reprezintă anii din armată, șomaj sau facultate (0,25 puncte de fiecare an). Punctele de contributivitate se referă la anii în care ai contribuit la sistemul de pensii, un punct pentru fiecare an.
Imagine cu caracter ilustrativ
Există mai mulți oameni care vor beneficia de puncte în plus la pensie.
- cei care au terminat facultate, masterat
- cei care au făcut armata
- cei care au luat sporuri, prime, premii
- cei care au făcut ore suplimentare
- mamele cu un copil până la vârsta de 16 ani sau adoptă un copil sau are un copil adoptat de care se ocupă până la 14 ani
- cei care au peste 25 de ani contributivi
4 ani de facultate: 0,25 puncte x 4 ani= 1 punct.
Mai mult decât atât, șeful Casei Naţionale de Pensii, Daniel Baciu, a explicat că pensiile românilor vor crește și cu 80 sau 90%. Este vorba despre pensionarii care au un stagiu de cotizare de peste 40 de ani.
„Mai mult de trei milioane de oameni vor fi (cu majorări- n.r.), pentru că practic, punctele de stabilitate vor aduce acel plus față de ceea ce se întâmplă în momentul de față.
Este un plus pe care noi îl acordăm pensionarilor care au un stagiu de cotizare contributiv mai mare de 25 de ani. Vor fi mulți pensionari care în momentul de față sunt în zona indemnizației social şi care vor ieși din această zonă.
Acolo unde avem un stagiu de cotizare foarte mare, de peste 40 de ani, creșterile vor fi substanțiale, chiar și de peste 80%-90%", a anunţat şeful Casei Naţionale de Pensii, Daniel Baciu, pentru antena3.ro.
Imagine cu caracter ilustrativ