Simona Halep pierde turneul de Grand Slem de la Australian Open impotriva Carolinei Wozniack

Simona Halep si Caroline Wozniacki s-au duelat in aceasta dimineata in finala Australian Open.

Distribuie pe:

Autor: Petru Luca

UPDATE Simona Halep pierde dupa o lupta crancena confruntarea cu Caroline Wozniacki. Din pacate, Simona pierde pentru a treia oara in cariera o finala de Grand Slam. Pe langa titlul de la Australian Open, Halep a pierdut si locul unu mondial, pozitie ce ii va reveni adversarei de astazi, Caroline Wozniacki.

UPDATE Scorul a devenit 4-3 pentru româncă.

UPDATE Game fabulos reuşit de liderul mondial. Jucătoarea noastră egalează. Simona a jucat excelent în finalul game-ului, iar la 30-30 a reuşit un as. Halep a închis game-ul după un punct. Scorul este egal, 3-3.

UPDATE Halep nu reuşeşte să se apropie de daneză. Wozniacki face 3-1, după un break la 0 în faţa lui Halep.

UPDATE Românca face 2-1 la game-uri, după ce Wozniacki începuse perfect setul doi.

UPDATE Daneza a început perfect setul doi şi o conduce cu 2-0 la game-uri pe Simona Halep.

UPDATE Simona Halep câştigă setul după un game dramatic. Meciul se decide în decisiv.

UPDATE Game Halep, 5-3: Simona reuşeşte break-ul. A închis game-ul cu o lovitură de senzaţie, de forehand, şi va servi pentru câştigarea setului.

UPDATE Game Halep, 4-3: Simona trece din nou în avantaj.

UPDATE Game Wozniacki, 3-3: Daneza egalează din nou.

UPDATE Game Halep 3-2: Simona Halep a câştigat game-ul, cu lejeritate.

UPDATE Simona revine în avantaj şi conduce cu 3-2.

UPDATE Wozniacki egalează la 2 la game-uri, în setul doi.

UPDATE Halep câştigă greu game-ul de 2-1.

UPDATE Game Wozniacki, 1-1: Caroline egalează rapid.

UPDATE Game Halep, 1-0: Serviciu bun pentru Simona Halep.

UPDATE Wozniacki îşi adjudecă primul set după ce o învinge pe Halep cu 7-2 la tie-break.

UPDATE Game Halep, 6-6: Setul se decide la tie-break.

UPDATE Game Wozniacki, 5-6:

UPDATE Game Halep, 5-5: Simona Halep egalează scorul.

UPDATE Break Halep, 4-5: Simona câştigă pe serviciul lui Wozniacki pentru prima dată.

UPDATE Simona se menţine în meci şi aduce scorul la 5-3 pentru daneza.

UPDATE Halep reduce din diferenţă, iar scorul devine 4-2.

UPDATE Wozniacki se menţine în controlul punctelor şi domină schimburile. Scorul a devenit 4-1 pentru daneză.

UPDATE Halep face 3-1. A fost primul game în care Halep a dominat schimburile.

UPDATE Simona Halep e în corzi. Wozniacki a câştigat şi următorul game şi conduce cu 3-0.

UPDATE 10:44 - Wozniacki începe mai bine partida şi câştigă game-ul de debut.

UPDATE 10:37 - A început partida dintre cele două, daneza servind prima.

Devenita numarul 1 mondial inca din toamna anului trecut, Simona Halep a abordat cu mare incredere si turneele din luna ianuarie, impunandu-se la Shenzen (China) si calificandu-se apoi, in stil de mare campioana, pana in finala Australian Open!

Daca in sferturile competitiei de la Antipozi constanteanca a depasit-o pe Karolina Pliskova, fost numar 1 mondial, in semifinale a repetat performanta, invingand-o in cel mai bun meci din ultimii ani din tenisul feminin pe Angelique Kerber, si ea fost lider WTA. In finala din aceasta dimineata, disputata cu casa inchisa la Melbourne, Halep o intalneste pe Caroline Wozniacki (nr. 2 WTA), miza fiind chiar prima pozitie in ierarhie!

Ambele jucatoare au cate doua finale pierdute de Mare Slem

Nici Simona, nici Caroline n-au castigat pana acum vreun Mare Slem, campioana noastra bifand doua finale pierdute la Roland Garros, in timp ce daneza a ratat doua finale de US Open. Cine se impune astazi incaseaza si un cec fabulos, de 3,22 milioane dolari, in timp ce perdanta se va multumi cu "doar" 1,56 milioane dolari.