Simona Halep s-a calificat în turul doi al turneului de la Cincinnati! Prima reacție a sportivei

Victorie pentru Simona Halep! A câștigat primul meci la tunerul de la Cincinnati.

simona halep
Simona Halep a câștigat primul meci, după trei luni și jumătate de pauză [Sursa foto: Captura Video]
Autor: Clara Ionescu

In articol:

Simona Halep a învins-o pe poloneza Magda Linette și s-a calificat în turul al doilea al turneului de la Cincinnati. A fost primul meci al româncei după mai bine de trei luni și jumătate de pauză, din cauza accidentării la gambă pe care a avut-o, motiv pentru care nu a articipat nici la Wimbledon și nici la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Simona Halep (locul 14 în WTA) s-a calificat în turul secund la turneul WTA 1000 de la Cincinnati, cu un scor de 6-4, 3-6, 6-1. În timpul meciului, sportiva a cerut o pauză, unde a fost nevoie de intervenția medicului. Ea a mărturisit că a avut dureri în zona mușchilor.

„A fost un meci dificil, mai ales după această pauză. Și ea a jucat bine, un tenis puternic, a fost greu să returnez mingea, am continuat să lupt și mă bucur că am putut câștiga primul meu meci după revenire.

Sunt foarte tristă că nu am putut câștiga un titlu aici, am pierdut 3 finale, e unul dintre cele mai bune locuri pentru a juca. Mereu dau totul aici și am simțit dragostea publicului. Vreau să mulțumesc tuturor pentru prezență.

Mă bucur să vă avem înapoi, tenisul e mult mai frumos cu voi în tribună", a declarat Simona Halep, în urma meciului.

Simona Halep a ajuns locul 14 în WTA [Sursa foto: Instagram]

Simona Halep, prima reacție după ce a ieșit din top 10 WTA, după şapte ani

În urma pauzei pe care a avut-o, Simona Halep a coborât din top-ul 10 WTA. Este pentru prima dată după 7 ani de zile.

Celebra sportivă a mărturisit că următorul ei țel este să revină înapoi pe pozițiile fruntașe.

Citeste si: Simona Halep câștigă definitiv procesul cu ANAF, după o gafă uriașă făcută de instituția de stat! Cum s-au făcut de râs reprezentanții fiscului? EXCLUSIV

„Pot să spun că va fi un obiectiv să revin în top 10, să mă lupt cu cele mai bune jucătoare din lume.

Nu va fi uşor. Mă aştept la nişte înfrângeri dureroase. Cele 3 luni în afara turneelor contează mult”, a mărturisit Simona Halep.