WowNews logo WOWnews
Stories
Medicii morți în Timișoara

Medicii morți în Timișoara

Evenimente

Sistemul medical din România, din nou în doliu! Doi doctori cunoscuți din Timișoara au murit la distanță de două zile unul față de celălalt. Întreaga comunitate este dărâmată: „Cu inimile pline de durere...”

Alin Horia Marin și Eugenia Tauber, doi medici cunoscuți din Timișoara, au trecut în neființă.

După cele patru morți subite înregistrate în rândul angajaților de la Spitalul Clinic de Urgență „Sfântul Spiridon” din Iași, tragediile se mută în Timișoara. Săptămâna aceasta, doi medici cunoscuți și-au dat ultima suflare, la doar două zile distanță unul față de celălalt.

Eugenia Tauber, doctor primar în radiologie și imagistică medicală, care activa în cadrul Spitalul Județean de Urgență din Timișoara, a decedat la vârsta de 70 de ani. Și-a dat ultima suflare pe 21 aprilie, în a doua zi de Paște.

Citeste si: Un nou mesaj din partea mamei Andreei Cuciuc, după ce a mărturisit că fiica ei ar fi fost omorâtă. Ce spune soția artistului Igor Cuciuc: “O să am grijă să primească fiecare ce a oferit.”- kfetele.ro

„Cu inimile pline de durere, anunțăm trecerea în neființă a colegei noastre dragi, Dr. Eugenia Tauber- un om minunat, un medic excepțional și o prezență luminoasă în viața spitalului nostru.

Pentru noi, nu a fost doar un profesionist desăvârșit, ci și un sprijin, un mentor și un prieten. Cu zâmbetul ei cald și vorba blândă, a reușit mereu să aducă liniște în jur, chiar și în cele mai dificile momente”
, este mesajul transmis de reprezentanții instituției medicale, pe rețelele de socializare.

Citește și: S-a aflat rezultatul autopsiei în cazul lui Emanuel Luca, rezidentul găsit fără suflare în propriul apartament. Care ar fi fost, de fapt, cauza morții? Ministrul Sănătății cere anchetă, după ce a aflat că un alt medic a decedat fulgerător la Spitalul Sf.

Eugenia Tauber

Eugenia Tauber

[Sursa foto: Facebook ]

Încă un medic mort în Timișoara

La doar două zile distanță, în data de 23 aprilie, încă un anunț trist a fost făcut. Profesorul doctor Alin Horia Marin, care profesa la Clinica ORL a Spitalului Municipal Timișoara, a trecut în neființă. Avea 61 de ani și era extrem de apreciat atât de colegi, cât și de pacienți.

Medicul se lupta de mult timp cu o boală nemiloasă, care într-un final l-a doborât.

Citește și: Informații de ultimă oră în Dosarul Nordis! Laura Vicol și Vladimir Ciorbă, soțul său, scapă de arestul preventiv. Bărbatul a fost plasat sub control judiciar

Alin Horia Marin

Alin Horia Marin

[Sursa foto: Facebook ]

Reamintim că, în ultimele luni, patru persoane angajate ale Spitalului Clinic de Urgență „Sfântul Spiridon” din Iași au murit fulgerător.

Este vorba despre doctorița Gabriela Ștefănescu, decedată la vârsta de 56 de ani, medicul rezident George Ștefan Tilă, care avea 31 de ani, medic rezident Emanuel Mirel Luca, în vârstă de 28 de ani, dar și un brandardier de 54 de ani.