
O companie de construcţii din grupul Ţiriac a solicitat în instanţă insolvenţa firmei imobiliare controlată de Silvia, soţia fostului prim-ministru Petre Roman. Pe 20 septembrie, Tribunalul Prahova a admis cererea creditoarei şi a dispus intrarea în insolvenţă a societăţii Ana&Petrus Properties SRL. Firma familiei Roman a făcut însă apel, iar dosarul se judecă în continuare.
Luna trecută, instanţa a solicitat convocarea unei adunări a creditorilor printre care ar trebui să se numere şi Petre Roman, a cărui ultime declaraţii de avere conţine o notă prin care ar fi
împrumutat 100.000 euro firmei deţinute de propria soţie.
Ana&Petrus Properties a achiziţionat, în urmă cu câţiva ani, mai multe terenuri pe Valea Prahovei, inclusiv în zonele împădurite din arealul protejat. Cum multe dintre acestea n-au putut fi valorificate, firma a început să acumuleze datorii, iar în final s-a cerut insolvenţa ei.