Ştefan Bănică a preferat mereu să-şi ţină viaţa de familie departe de ochii curioşi ai lumii, iar recent a vorbit despre nimeni alta decât Violeta, fiica pe care o are din căsnicia cu Andreea Marin.
“Relaţia mea cu Violeta e una specială. Comunicăm uşor, ea vine în întâmpinare, îţi citeşte gândurile, îţi răspunde mult mai repede decât te aşteptai”, declară Ştefan, care a dezvăluit, de asemenea, în cadrul unei emisiuni TV, că vrea ca fiul lui să încerce orice. “Îmi doresc să experimenteze, să facă ceea ce simte, dar să îşi asume până la capăt, pentru că lumea oricum îl priveşte printr-o lupă, aşa cum am fost şi eu privit, pentru că este băiatul lui tata! ”, a mai precizat el.
De asemenea, Ştefan Bănică a rememorat un moment din viaţa lui, când a fost nevoit să meargă ore întregi: “Filmam cu Geo Saizescu un serial pe Muntele Ceahlău, un serial înainte de Revoluţie; m-a păcălit, mi-a zis că o să filmez într-o pădurice, în apropiere şi am mers, nu exagerez, şapte ore. Am crezut că înnebunesc. Ceva îngrozitor, nu aveam reper. Am ajuns în vârful muntelui la 12 noaptea!”, povesteşte artistul, care mai spune că: “Acolo am văzut însă cel mai frumos răsărit de soare din viaţă mea.
I-am mulţumit lui Saizescu pentru imaginea asta şi l-am iertat pentru tot!”.