WowNews logo WOWnews
Stories
Trupul neînsuflețit al unui pacient, mort de COVID, ar fi fost dat altei familii
Trupul neînsuflețit al unui pacient, mort de COVID, ar fi fost dat altei familii

Actualitate

Trupul neînsuflețit al unui pacient, mort de COVID, ar fi fost dat altei familii. Procurorii anchetează cazul

Caz neobișnuit la Spitalul Floreasca din Capitală! Cadavrul unui bărbat a dispărut!

Situație revoltătoare la Spitalul Floreasca, după ce familia unui pacient decedat din cauza coronavirusului, susține faptul că unitatea spitalicească nu reușește să-i găsească trupul neînsuflețit.

Citeste si: O elevă de clasa a douăsprezecea învață într-o baracă improvizată din fața casei! Este singurul loc cu semnal la internet

Citeste si: Maestrul Nicolae Botgros a oferit noi declarații cu privire la starea de sănătate a nepotului său, Cristian! Cum se simte în prezent fiul foștilor soți Adriana Ochișanu și Corneliu Botgros?- kfetele.ro

Conform informațiilor publicate de Digi24, pacientul decedat pe data de 31 decembrie, trebuie să fie preluat de familia lui pe data de 4 ianuarie. Când au ajuns la spital, rudele bărbatului mort au fost informați că decedatul este de negăsit.

Ce spune conducerea spitalului

Atât conducerea spitalului, cât și autoritățiel au demarat o anchetă pentru a stabili cu exactitate ce s-a întâmplat cu cadavrul bărbatului.

Citeste si: CORONAVIRUS ROMÂNIA. Număr îngrijorător de cazuri noi de coronavirus, în 24 de ore. Zeci de decese cauzate de Covid

Dr. Bogdan Oprița, purtătorul de cuvânt al Spitalului Floreasca, a explicat situația în direct, la Digi24: „Precizez de la început că în unitate se desfășoară o cercetare administrativă, pentru a vedea cum s-au petrecut exact lucrurile... În momentul în care un pacient decedează, el primește o brățară de identificare, care se aplică la încheietura mâinii și apoi este pus în doi saci de cadavre. Personalul Serviciului de anatomie patologică are obligația- în momentul în care predă pacientul decedat familiei- să verifice datele din cartea de identitate și cele de pe brățara de la mână, iar familia trebuie să recunoască decedatul.

În această situație, noi am avut pe data de 31 decembrie două persoane care au decedat și una dintre familii a identificat cadavrul și acesta a fost predat firmei de pompe funebre. Acum, noi verificăm să vedem dacă acest cadavru nu a fost recunoscut în mod corect de familie sau dacă cineva a greșit în momentul în care a predat cadavrul, pentru că, cel mai probabil, cele două cadavre au fost încurcate.  Pe lângă verificarea noastră, și poliția face o verificare, pentru că trebuie exhumat cadavrul și dat familiei în drept.”

Trupul neînsuflețit al unui pacient, mort de COVID, ar fi fost dat altei familii
Trupul neînsuflețit al unui pacient, mort de COVID, ar fi fost dat altei familii[Sursa foto: PixaBay]

Oamenii legii au demarat o anchetă: „Urmare informațiilor apărute în mass media, cu privire la o situație înregistrată la o unitate spitalicească din sectorul 1, facem următoarele precizări: Prin apel 112, o persoană a sesizat faptul că a fost anunțat cu privire la decesul unei rude aflate în spital, dar la momentul în care au sosit pentru a ridica trupul neînsuflețit, reprezentanții spitalului nu l-au putut elibera.

La fața locului s-au deplasat polițiști din cadrul Secției 1, care au intrat în contact cu familia, dar și cu reprezentanți ai unității sanitare, care la acest moment au precizat că urmează a fi eliberat

trupul, după încheierea unor proceduri medicale. Verificările sunt efectuate de Secția 1 Poliție, în vederea stabilirii situației de fapt.”

Citeste si: Horoscop noiembrie 2025: Zodia aceasta va avea parte de cea mai mare surpriză din viața sa. Urmează să fie cerută în căsătorie- kanald.ro

Citeste si: Anunț cu țintă clară! Ce a spus Alexandrina i-a lăsat pe toți în tăcere: "Vreau să știe asta". MESAJUL NEAȘTEPTAT către cei cu care a împărțit competiția stârnește reacții. Ce s-a întâmplat în ZIUA DESCALIFICĂRII cu fosta concurentă din Casa Iubirii- radioimpuls.ro

Procurorii cercetează cazul bărbatului decedat dispărut de la Floreasca. Anchetatorii cred că este posibil ca trupul neînsuflețit să fi ajuns la altă familie. Până atunci, cercetările continuă. „În cauză au fost declanșate cercetări, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de neglijență în serviciu.

În contextul activităților de cercetare urmează a se stabili situația concretă a trupului neînsuflețit”, potrivit unui comunicat al Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1.

Sursa – Digi 24