
In articol:
Un bebeluș de numai șase luni s-a stins din viață, după ce mașina în care se afla s-a răsturnat. Băiețelul era ținut în brațe, iar în momentul impactului a fost aruncat din mașină. Tragedia a avut loc pe DN13A, în localitatea Chibed.
Din primele informații, șoferul a pierdut controlul volanului, ulterior, autoturismul a ieșit de pe partea carosabilă și s-a răsturnat.
Mai mult, patru persoane se aflau în mașină. Este vorba de o adolescentă de 16 ani, un bebeluș de șase luni și doi tineri cu vârste de 18 și 20 de ani.Martorii care au asistat la tragicul eveniment au sesizat imediat oamenii legii. La fața locului s-a deplasat un echipaj medical. În ciuda manevrelor de resuscitare, medicii au fost nevoiți să declare decesul bebelușului. Celelalte trei victime, doi bărbați de 18, respectiv 20 de ani și o fată de 16 ani, au fost preluate și transportate la UPU SMURD Târgu Mureș.
De asemenea, echipajele de poliție fac cercetări la fața locului pentru a stabili cum s-a produs accidentul rutier. Potrivit unor surse, circulația rutieră a fost blocată pe DN 13A, în zona producerii accidentului.
Un bebeluș de șase luni a murit, după ce mașina în care se afla s-a răsturnat[Sursa foto: ISU Mureș]
Accidentele rutiere grave au scăzut cu aproape 30% în Mureș
Statistica accidentelor rutiere arată o scădere semnificativă a accidentelor rutiere petrecute în anul 2020 pe raza județului Mureș. Aceeași tendință de scădere se înregistrează și la numărul de decedați și răniți grav. Polițiștii din Mureș recomandă șoferilor și pietonilor să respecte cu strictețe regulile de circulație și indicatoarele rutiere.
„ În anul 2020 până în prezent, s-au înregistrat 195 de accidente rutiere grave, cu 75 mai puține față de aceeași perioadă a anului trecut. Acestea au fost soldate cu 39 de persoane decedate, cu 14 mai puține față de aceeași perioadă a anului trecut, și 182 persoane rănite grav, cu 77 mai puține față de aceeași perioadă a anului trecut. În luna decembrie, situația accidentelor grave la nivelul județului Mureș arată un număr de 5 accidente rutiere grave, cu 5 mai puține față de luna decembrie 2019, și care au fost soldate cu 2 persoane decedate și 3 persoane rănite grav.”, a declarat reprezentanta IPJ Mureș, Emanuela Fărcaș.