kanald.ro
Lionel Messi
Lionel Messi
Sport
După partida din semifinala Argentina- Croația, scor 3-0, Lionel Messi a transmis un mesaj care, cu siguranță, va îndurera întreaga lumea a fotbalului
Lionel Messi a jucat senzațional, aseară, în semifinala Argentina-Croația, scor 3-0, de la Campionatul Mondial din Qatar 2022. Deși are 37 ani, căpitanul ”pumelor” și-a ridiculizat adversarii și a demonstrat, dacă mai era nevoie, că este cel mai bun fotbalist al planetei. Câștigător a șapte trofee Balonul de Aur, „magicianul Leo” continuă să bată record după record și să arate lumii că tehnica lui poate decide orice partidă, indiferent de adversarul pe care îl are în față.
Și totuși... Lionel Messi este un muritor, iar el ține neapărat să spună acest lucru, în felul său. Întotdeauna un tip modest, fără aere de star, genial și muncitor în același timp, dedicat culorilor țării sale, decarul argentinian a vorbit, sincer, la finalul partidei cu Croația despre ultima sa partidă la naționala în a cărei slujbă s-a pus de ani de zile.
”Este o mândrie să pot termina așa. Ceea ce trăiesc e foarte emoționant. Cu siguranță, duminică va fi ultimul meci la un Campionat Mondial. Sunt mulți ani până la următorul turneul final și nu cred că mai pot.
Citeste si: Incendiu la un azil de bătrâni! Cel puțin 11 persoane au MURIT- kanald.ro
Un adevărat căpitan de echipă, Lionel Messi a vorbit și despre suferința pierderii unui joc, dar și puterea de a lua de la capăt, dacă grupul este unit și își conștientizează valoarea.
”Naționala are un staff care nu lasă nimic la voia întâmplării, care te face să știi fiecare detaliu. Asta ne ajută foarte mult. Pe teren, în niciun moment nu simțim că suntem pierduți. Știm ce trebuie să facem în fiecare meci.
Primul meci a reprezentat o lovitură (n.r. partida pierdută cu Arabia Saudită), pentru că aveam 36 de partide fără înfrângere. A fost dur să începi așa Mondialul, în fața unui adversar cu care ne gândeam că vom câștiga. Dar grupul a demostrat că este puternic. A fost greu pentru că toate meciurile au fost ca o finală. Eram conștienți că ne va fi foarte greu dacă nu vom câștiga”, a spus Lionel Messi sursei menționate.
Citeste si: Plachetocrit crescut – semnificații și implicații clinice- revistagalenus.ro
În meciul cu reprezentativa Croației, Lionel Messi a bătut nu mai puțin de 4 recorduri. Starul lui PSG a devenit cel mai bun marcator al naționalei Argentinei la Campionatele Mondiale, cu 11 reușite, depășindu-l pe Gabriel Batistuta (53 de ani), care punctase de 10 ori pentru „pume” la turneele finale mondiale. Iar Leo, cu siguranță, nu se va opri aici, mai are o finală în care își poate pune amprenta. O merită cu prisosință!
Căpitanul naționalei „albiceleste” a devenit și cel mai bun pasator la Campionatele Mondiale pentru Argentina, cu 9 pase de gol reușite, una peste legendarul Diego Armando Maradona. Lionel Messi a devenit primul jucător din istoria Campionatelor Mondiale care a marcat și a dat pasă de gol în același meci în 4 rânduri la Cupă Mondială, de când statisticile au început să fie luate în considerare, în anul 1966.