kanald.ro
Stiri
BAC 2018 subiecte Matematică. Ce au avut de rezolvat candidaţii în această dimineaţă
BAC 2018 subiecte Matematică. Emoţii mari astăzi pentru elevii care au absolvit clasa a XII-a. A treia probă scrisă a fost la Matematică sau Istorie, la alegere.
BAC 2018 subiecte Matematică. Elevii care au dat astăzi examenul scris la Matematică, la profilul Real, au primit cerinţe legate de matrice, polinom şi ecuaţii exponenţiale.
Rămâneţi pe WOWBiz.ro pentru a afla şi care este baremul de corectare pentru subiectele la Matematică.
Probele scrise au început luni, cu Limba şi literatura română. Ieri s-a susţinut proba la limba maternă. Au fost examene la maghiară, germană, sârbă, slovacă, croată, turcă, ucraineană şi italiană.
Potrivit calendarului examenului de Bacaluareat, astăzi este proba obligatorie a profilului. Joi, 29 iunie, este ultima probă scrisă, la alegere a profilului şi specializării.
Primele rezultate se vor afişa în centrele de examen şi pe site-ul bacalaureat.edu.ro pe data de 4 iulie, până la ora 12:00. În aceeaşi zi se pot depune şi contestaţiile, până la ora 16:00. După ce se vor recorecta lucrările reclamate, rezultatele finale, după contestaţii, for fi făcute publice pe data de 9 iulie.
BAC 2018 subiecte Matematică. Reguli în timpul examenului
BAC 2018 subiecte Matematică. Pentru scrierea lucrărilor, elevii sunt obligaţi să folosească doar cerneală sau pastă de culoare albastră. Schemele şi desenele se vor face numai cu creion negru. De asemenea, tot la Matematică, elevii au voie să folosească instrumente de desen. Sunt interzise alte foi în afara celor distribuite de asistenţi în sală.
Toate sălile de examen au sistem de supraveghere funţionale. Nu este permis accesul în săli la Bacalaureat 2018 cu manuale, dicţionare, notiţe, însemnări etc., care ar putea fi utilizate pentru rezolvarea subiectelor şi nici cu telefoane mobile sau cu orice mijloc electronic de calcul/comunicare.
BAC 2018 subiecte Matematică. Ce se întâmplă cu un elev prins că a copiat
BAC 2018 subiecte Matematică. În acelaşi timp, candidaţilor la Bacalaureat 2018 le este interzis să comunice între ei sau cu exteriorul, să transmită ori să schimbe între ei foi din lucrare, ciorne, notiţe sau alte materiale care ar putea fi utilizate pentru rezolvarea subiectelor, pentru comunicare în interior sau cu exteriorul.
Cei surprinşi în aceste situaţii vor fi eliminaţi din examen, indiferent dacă materialele/obiectele interzise au fost folosite sau nu, indiferent dacă au fost introduse de aceştia ori de alţi candidaţi, de cadre didactice din comisie sau de alte persoane şi indiferent dacă ei au primit ori au transmis materialele interzise.
Drept consecinţă, nu vor mai putea participa la probele următoare şi vor fi lipsiţi de posibilitatea recunoaşterii, în sesiunile următoare, a notelor la probele promovate anterior eliminării, inclusiv a probelor de evaluare a competenţelor lingvistice şi digitale. De asemenea, aceşti candidaţi nu mai au dreptul de a participa la următoarele două sesiuni ale examenului de bacalaureat.
BAC 2018 subiecte Matematică. Elevi merituoşi primesc diplome
BAC 2018 subiecte Matematică. Începând de anul trecut, Ministerul Educaţiei Naţionale a decis ca, în urma evaluării lucrărilor contestate „nota iniţială se poate modifica, după caz, prin creştere sau descreştere, prin nota acordată la contestaţii”. Mai simplu spus, nota comisiei de contestaţii este finală, întrucât nu se mai aplică regula celor 0,5 puncte diferenţă între nota de la evaluarea iniţială şi cea de la contestaţii.
Pentru a fi declarat promovat la Bacalaureat 2018, un absolvent de liceu trebuie să susţină toate probele de evaluare a competenţelor lingvistice şi digitale, să susţină toate probele scrise şi să obţină minim nota 5 la fiecare dintre acestea şi să obţină media 6 cel puţin, la probele scrise.
Absolvenţii care au promovat toate clasele liceale cu medii generale de minimum 9,50, iar la examenul de Bacalaureat 2018 au obţinut media 10 primesc diplomă de merit.
BAC 2018 subiecte Matematică. Sesiunea de toamnă
Prima probă, la limba şi literatura română, va fi pe 20 august, pe 21 august se dă examen la limba maternă, pe 22 august se susţine proba obligatorie a profilului, iar pe 23 august se dă proba la alegere a profilului şi specializării.