WowNews logo WOWnews
Stories
Ce trebuie Daniel Ghiţă să mănânce pentru a reveni cât mai repede în rig! Un celebru chef care a participat la Exatlon ne-a dezvăluit secretul

Vedete

Ce trebuie Daniel Ghiţă să mănânce pentru a reveni cât mai repede în rig! Un celebru chef care a participat la Exatlon ne-a dezvăluit secretul

Radu, unul dintre cei mai iubiţi Războinici ai primului sezon al Exatlon România, este şi unul dintre cei mai talentaţi chef-I din Cluj, locul în care Daniel Ghiţă şi-a făcut revenirea în ring cu o victorie de senzaţie în faţa lui Poturak, bosniacul care i s-a pus în cale.

Şi, dacă înainte de luptă, Daniel Ghiţă s-a ospătat cu orez japonez şi paste pentru a avea suficientă energie, meniul de după luptă este la fel de important, iar recomandările făcute de chef Radu Frandeş sunt de natură să îl aducă în ring şi mai repede pe luptător.

”Este esenţial ca, după luptă, Daniel Ghiţă să se alimenteze corect.

Are nevoie de multe proteine. Eu îi recomand vita, dar important este să mănânce proteine, porc sau pui, dacă le preferă. Evident, este necesar să mănânce şi multe fibre şi sucuri naturale”
, ne-a explicat Radu Frandeş.

 

Mai mult, a explicat celebrul chef clujean, mâncarea de după luptă este cel puţin la fel de importantă precum meniul de dinainte, mai ales că luptătorii trebuie să se recupereze cât mai rapid pentru a putea reintra în ring.

Şi, ne-a explicat fostul Războinic de la Exatlon, proteinele sunt esenţiale după ce a făcut un efort serios, ele având rol plastic, adică de a înlocui mai rapid celulele şi energia pierdută în timpul luptei.

Radu Frandeş, un lider al Războinicilor din primul sezon Exatlon

Datorită experienţei sale, Radu Frandeş a fost unul dintre liderii trupei Razboinicilor de la Exatlon. Fost atlet, el are o rezistenţă fizică remarcabilă, iar motto-ul său, al Exatlon, a fost  „Nu exista limite, doar provocare!”.

Din păcate, aventura din Republica Dominicană a fost destul de scurtă, el accidentându-se şi ieşind din competiţie.

Daniel Ghiţă, revenire în ring în stil de mare campion

Daniel Ghiţă şi-a respectat statutul de campion şi, din prima runda, l-a făcut praf pe bosniac, reuşind să îşi facă adversarul KO. Ghiţă a mai anunţat că pe lângă acest meci are de gând să se lupte cu toţi cei care au curajul să îl înfrunte, mai ales că ţinteşte să redevină, la nivel mondial, pe primul loc.


Supranumit “Lunetistul” sau “Samuraiul Salbatic”, datorita strategiei loviturilor greu de anticipat chiar si de catre luptatorii experimentati, Daniel Ghita a devenit unul dintre cei mai dificili adversari din lume, in domeniul in care activeaza, kickboxing, categoria supergrea. In varsta de 37 de ani, Daniel Ghita este considerat a fi unul dintre cei mai valorosi sportivi romani ai tuturor timpurilor. Romanul s-a remarcat si a stralucit in kickbox, considerat a fi unul dintre cele mai periculoase sporturi de lupta, si este cel mai titrat si respectat kickboxer roman din toate timpurile.
Daniel Ghita a intrat, cu succes, in top trei cei mai buni kickboxeri din lume, la categoria grea.