
kanald.ro
Sport
Trecutul tumultuos al lui Sebastian Colțescu, arbitrul român care a ajuns pe prima pagina a ziarelor din întreaga lume!
Sebastian Colțescu este arbitrul român care a provocat scandalul momentului în fotbalul mondial. Românul este acuzat de un conflict de rasism nemaivăzut, care a stârnit revoltă la nivelul întregii planete.
Citeste si: Doliu în familia Denisei Răducu! Fratele vitreg al regretatei cântărețe a murit- kanald.ro
Totul s-a întâmplat în meciul dintre Paris Saint-Germain şi Istanbul Başakşehir, care a fost întrerupt în min. 16, la scorul de 0-0, din cauza unor remarci rasiste din partea celui de-al patrulea oficial, românul Sebastian Colţescu. Craioveanul s-ar fi referit la antrenorul secund al formației turce, fostul atacant camerunez Pierre Achille Webo, folosind cuvintele „ăla negru”.
„ Condamn cu tărie remarcile rasiste făcute împotriva lui Pierre Webo, unul din membrii staff-ului tehnic al echipei Başakşehir, şi cred că UEFA va face demersurile necesare.
Sebastian Colțescu este văzut în România ca un rege al ”cartonașelor”. Craioveanul este cunoscut pentru faptul că îi avetizează cu ușurință pe jucători. Din cauza prestațiilor slabe, în urmă cu 13 ani, centralul craiovean era exclus de pe lista FIFA de către conducerea CCA de atunci.
Acesta a ajuns să arbitreze în Liga a II a, la acea vreme.Citeste si: Sfârșitul tragic al unui veteran de război! A murit după ce a fost lovit de fiul său, în plină stradă
În urmă cu 12 ani, în 2008, Sebastian Colțescu a vrut să-și ia viața. Bărbatul a suferit o criză după ce a fost suspendat după meciul Gaz Metan Mediaş – FC Braşov. Atunci, craioveanul a fost acuzat că ar fi luat bani de la dinamovistul Cristi Borcea, care i-ar fi achitat ratele la Mercedes. Olteanul a avut o tentativă de sinucidere și a vrut să se arunce de la fereastra apartamentului său din Craiova.
La acea vreme, norocul lui a fost un vecin, care a sesizat autoritățile.
„ Colţescu nu are alte probleme, vă spun sigur. Şi-a iubit foarte mult soţia, de care este despărţit, dar asta nu explică gestul său. Acum o săptămână se bucura pentru ea că a obţinut locul doi pe ţară la un concurs de admitere. Frământările sale vin exclusiv din fotbal. Un mare talent, un arbitru foarte bun, de care sistemul şi-a bătut joc. E a doua oară când vrea să se sinucidă“, declara Ion Crăciunescu despre Sebastian Colțescu, la acea vreme.