
kanald.ro
Cristina Șișcanu
Vedete
Soția lui Mădălin Ionescu trage un semnal de alarmă în rândul celor care vor să facă donații pentru refugiații din Ucraina.
Cristina Șișcanu a răbufnit pe rețelele de socializare. Vedeta a ținut să le atragă atenția celor care donează pentru refugiații ucraineni și care vor să facă acte de caritate doar de "ochii lumii".
Cristina Șișcanu a avut o reacție nervoasă pe rețelele de socializare, referitoare la modul în care sunt tratați unii refugiați ucraineni. Soția lui Mădălin Ionescu s-a arătat indignată de faptul că românii preferă să doneze mâncare și haine rupte sau folosite, în loc să ia legătura cu un ONG: "Oameni buni, terminați să mai donați mâncare refugiaților ucraineni! În primul rând, acea mâncare nu este verificată, nu știu, dar poate fi și stricată.
Cristina Șișcanu
Nu vă e rușine, pe bune? Nu înțeleg această mentalitate prostească a românilor de a face lucrurile astea. În primul rând, ca să-i ajutați pe refugiați, donați organizațiilor umanitare neguvernamentale mari, serioase, care se ocupă cu așa ceva! Donați bani! Cât vrei, atât donezi, oricât de puțin. Dar dacă am face-o toți, se adună banii necesari celor care au nevoie.", a declarat Cristina Șișcanu, pe rețelele de socializare.
Cristina Șișcanu
Cristina Șișcanu i-a numit egoiști pe cei care aleg să meargă la graniță cu câteva alimente pe care le au prin casă, doar pentru a declara că au ajutat: "Efectiv m-am săturat de mesajele astea, care vin din mințile înguste: 'Vai, du-te cu sarsanaua acolo, cu mâncare caldă la frontieră!' Pe bune, ăsta este ajutor?
Ajutorul se face în mod organizat în situațiile de față. Că te duci tu și duci 3 sarmale ca să te simți că ai făcut un bine, ăsta e egoism. Tu faci ca să zici și tu: 'Uite, am fost și am ajutat un ucrainean, doi, trei.'