
kanald.ro
Imagini din Turcia, după cutremur
Evenimente
Seismul puternic, urmat de mai multe replici, a avut loc duminică seara.
Cutremurul devastator a avut loc în data de 10 august, la ora 19:53, în provincia nord-vestică a Turciei. Având epicentrul în oraşul Sindirgi, seismul puternic a fost resimțit la aproximativ 200 de kilometri nord, în Istanbul și Izmir.
Cutremurul a avut o magnitudine de 6,1 grade pe scara Richter și a fost urmat de mai multe replici puternice, inclusiv una de 4,6 grade, conform Agenţiei pentru Gestionarea Dezastrelor şi Situaţiilor de Urgenţă din Turcia.
Citește și: România, zguduită de un nou cutremur! Unde s-a înregistrat seismul, dar și ce magnitudine a avut?
Seismul puternic a provocat pagube uriașe, printre care clădiri prăbușite și pierderi de vieți omenești. Nihat Önbaş, un bărbat în vârstă de 81 de ani, a murit după ce a fost prins sub dărâmăturile unei clădiri cu 3 etaje.
„Avem 29 de răniți. Nu există răniți grav printre ei. Operațiunile de căutare și salvare au fost finalizate în această clădire. Există 16 clădiri prăbușite în regiune. 12 dintre ele erau abandonate. Cetățenii au reușit să iasă singuri din clădiri. Nu există imobile prăbușite în care efectuăm în prezent operațiuni de căutare și salvare”, a transmis Ali Yerlikaya, Ministrul de Interne.
Citește și: Legătura neștiută dintre Aras Aydın, din „Minciuni de familie”, și actrița de talie mondială Nicole Kidman
Imagine din Turcia, după cutremur
Imaginile apărute în spațiul public după cutremurul din Turcia sunt de-a dreptul cutremurătoare. Locuințele oamenilor s-au făcut una cu pământul, iar cetățenii au fost sfătuiți să nu intre în clădirile avariate. Președintele Erdogan a transmis un mesaj, la scurt timp după seism.
„Transmit condoleanţe tuturor cetăţenilor afectaţi de cutremurul produs în Balıkesir şi care a fost resimţit şi în provinciile din regiune.