WowNews logo WOWnews
Stories
Descoperire macabră pe un șantier unde se ridică un complex rezidențial! Sunt sute de cadavre

WOW

Descoperire macabră pe un șantier unde se ridică un complex rezidențial! Sunt sute de cadavre

Sute de cadavre au fost găsite pe un șantier în care se ridică un complex rezidențial, în Belarus.

Până în prezent s-au descoperit rămăşiţe ale unui număr de 790 de corpuri, a declarat pentru AFP Dmitri Kaminski, conducătorul operaţiunilor. 

Citeste si: Lucia riscă eliminarea din „Casa iubirii”! Aflați ce se va întâmpla în ediția de duminică, 2 noiembrie, de la orele 16:00 și 19:00, la Kanal D- kanald.ro

"Predăm rămăşiţele autorităţilor locale, pentru a fi reînhumate", a declarat el, citat de news.ro.

Este vorba de cadavrele unor bărbați, femei și copii, care se aflau în acea groapă comună, pe locul unui fost ghetou evreiesc ce data din al Doilea Război Mondial. Luna trecută au început exhumările.

"Când găsim scheletul unui copil şi scheletul unei mame care-l protejează, înţelegem ce au simţit aceşti oameni. Nu sunt sentimente plăcute", a mărturisit, cuprins de emoție, Dmitri Kaminski.

Trupe germane au cucerit Brestul, care era atunci un oraş în Uniunea Sovietică, în iunie 1941, în urma unei bătălii de o săptămână, şi au mitraliat mii de evrei, câteva zile mai târziu.

Un ghetou a fost creat acolo, în decembrie 1941, după confiscarea tuturor obiectelor de valoare ale supravieţuitorilor. În el se aflau cel puţin 18.000 de persoane.

O reprezentantă a Primăriei Brestului, Alla Kondak, a declarat că rămăşiţe ale victimelor masacrelor din 1941 au fost deja găsite în mai multe locuri, în oraş, înaintea acestei descoperiri.

Aproape toţi evreii de la Brest care au supravieţuit au fost împuşcaţi, în octombrie 1942, la Bronaia Gora, un lagăr de concentrare şi de exterminare instalat în regiune de către nazişti.