
kanald.ro
Dorin Rotariu, scos de pe teren la pauză! Primele concluzii ale fostului dinamovist după debutul stângaci
Fotbal
Partida dintre FCSB și Voluntari s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, din etapa cu numărul 13 din Superliga României.
În etapa a 13-a din sezonul regulat al Superligii României, FCSB și FC Voluntari au remizat pe Arena Națională, scor final 0-0. Ultima confruntare a celor două formații datează din stagiunea trecută, când „roș-albaștrii” se impuneau cu scorul de 2-1.
După doar 45 de minute de joc, fostul internațional român Ilie Dumitrescu a declarat că Dorin Rotariu a avut o primă repriză destul de bună, ținând cont că abia a fost transferat, dar nu a fost de ajuns pentru FCSB.
La pauză, tehnicianul cipriot Elias Charalambous a realizat două modificări pe teren, scoțându-i pe Dorin Rotariu și Mihai Lixandru, în locul lor intrând Alexandru Băluță, respectiv Ovidiu Popescu.
Transferul lui Dorin Rotariu a fost anunțat cu un val de laude și cuvinte pompoase de oficialii grupării „roș-albastre” și a fost chiar titularizat în meciul cu FC Voluntari, dar a prins doar o repriză.
După debutul său stângaci, fostul dinamovist a tras și primele concluzii, fiind întrebat chiar și despre mesajele primite din partea fanilor „câinilor roșii”.
Citește și: Cine este Ianis Hagi? Biografie: vârstă, studii, carieră. Fiul lui Gică Hagi și-a cerut iubita în căsătorie
FCSB - Voluntari 0-0
„Trebuia să câștigăm, am avut ocazii mari și în prima repriză și în a doua, n-a vrut să intre. Sunt meciuri în care, indiferent ce faci, cât muncești, nu dai gol.
Eu m-am pregătit, mi-am făcut antrenamentele sută la sută și când voi avea șansa de a juca voi fi pregătit. Am venit să joc și să-mi fac datoria. Normal, erau șanse mai puține să joc din prima după o săptămână și jumătate de antrenamente. Îmi pare rău că nu am reușit să câștigăm.
Indiferent cât joc, eu o să-mi fac datoria cât pot. Eu am experiență, am fost la multe cluburi în alte țări și pentru mine fiecare meci este examen, îmi doresc să câștig fiecare meci.
Nu am vrut să aștept prea mult, am așteptat o bună perioadă de timp, am fost liber de contract și nu am vrut să exagerez, să pierd prea multe. Am avut discuții aproape în fiecare perioadă de transfer.
(n.r.- ce mesaje ai primit de la fanii dinamoviști?) Nu de bine! (n.r.- râde) Am fost primit super, mă bucur că am fost primit cu atâta fericire. Mie îmi place să răspund pe teren”, a spus Dorin Rotariu, la flash-interviul de după meciul cu FC Voluntari.