
kanald.ro
Sport
Echipa lui Mirel Rădoi, pregătită pentru Jocurile Olimpice. Vezi cui îi revine numărul 10 pe tricou.
Echipa lui Mirel Rădoi, pregătită pentru Jocurile Olimpice. Vezi ce numere vor purta tricolorii la Tokyo, dar și cui îi revine numărul 10 pe tricou.
Echipa Națională a României, condusă de Mirel Rădoi este pregătită pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo. Federația Română de Fotbal a publicat numerele pe care ”tricolorii” le vor purta la Tokyo pe tricouri.
Citeste si: Balonul de Aur 2021. Cine este favorit pentru câștigarea trofeului
Tricoul cu numărul 10 i-a revenit lui Andrei Ciobanu, mijlocașul de la Farul Constanța, care a fost revelația naționalei de tineret antrenată de Adrian Mutu la turneul final din Ungaria, notează prosport.ro.
Naționala de fotbal a României revine la Jocurile Olimpice după o pauză de 57 de ani. În urma tragerii la sorţi, România a fost repartizată în grupa B la Jocurile Olimpice alături de Noua Zeelandă, Coreea de Sud şi Honduras.
Mirel Rădoi își dorește ca selecționata României să facă performanță și să obțină o medalie olimpică.
„La prima vedere, pare o grupă bună, dar imprevizibilă, pentru că nu cunoaștem competiția și presiunea care vine odată cu participarea la Jocurile Olimpice.
Coreea de Sud este câștigătoarea Cupei Asiei la nivel U23, cu victorii pe linie, Noua Zeelandă a marcat 33 de goluri în 5 meciuri la turneul de calificare, iar Honduras, care se află la a patra participare consecutivă la Jocurile Olimpice, a eliminat SUA în calificări.
Nu mă aștept la meciuri ușoare, dar mergem cu aceeași încredere ca la Europeanul de tineret, fără să ne gândim că, după coeficient, am fost în ultima urnă valorică.
Am încredere că vom reuși o performanță importantă. Am spus-o și înainte de EURO 2019 că mergem la turneul final să facem viața grea oricărui adversar și să ne calificăm la Jocurile Olimpice. O spun și acum că îmi doresc o medalie olimpică.
Sper că la momentul convocărilor să găsim înțelegere la cluburi și să avem la dispoziție un lot cât mai competitiv”, a declarat Mirel Rădoi.
Citeste si: Cele mai mari surprize din faza grupelor la Euro 2020
Conform regulamentului, pentru ediţia din acest an a Jocurilor Olimpice sunt eligibili jucătorii născuţi începând cu 1 ianuarie 1997.Lotul este format din 18 jucători, dintre care maximum 3 peste limita de vârstă. În afara lotului de 18 mai sunt 2 jucători pe lista suplimentară, la care se va apela în cazul unor indisponibilităţi, anunță frf.ro.
Turneul de fotbal din cadrul Jocurilor Olimpice va debuta pe 21 iulie şi se va încheia pe 7 august. România s-a calificat în urma prestaţiei echipei naţionale Under-21 la Campionatul European din 2019, competiţie la care a ajuns în semifinale.
Joi 22 iulie
Noua Zeelandă – Coreea de Sud (ora locală 17:00, Kashima)
Honduras – România (ora locală 20:00, Kashima)
Duminică 25 iulie
Noua Zeelandă – Honduras (ora locală 17:00, Kashima)
România – Coreea de Sud (ora locală 20:00), Kashima)
Miercuri 28 iulie
România – Noua Zeelandă (ora locală 17:30, Sapporo)
Coreea de Sud – Honduras (ora locală 17:30, Yokohama).