
kanald.ro
Actualitate
Apar noi informații despre accidentul teribil de pe „Drumul Morții”.
Eduard Cheleniagra este șoferul ieșean în vârstă de 32 de ani care și-a pierdut viața pe „Drumul Morții”, DN2-E85, în data de 17 decembrie, după ce TIR-ul pe care îl coducea s-a izbit frontal de un alt TIR pe raza comunei Secuieni, județul Neamț.
Accidentul cumplit s-a produs după ce camionul condus de un bărbat de 44 de ani, de origine turcă, a ajuns pe sensul opus de mers și a intrat frontal în autoturismul la volanul căruia se afla Eduard.
Tânărul ieșean a a fost proiectat prin parbriz circa trei metri, dar a fost dus la spital în viață, iar medicii au încercat să facă tot posibilul pentru a-l salva, cu toate că rănile grave pe care le-a suferit au fost incompatibile cu viața.
„Astăzi, în jurul orei 13:20, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Roman au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier pe Drumul Național 2, în localitatea Secuieni. În urma verificărilor efectuate de polițiști, s-a stabilit faptul că, în timp ce un bărbat în vârstă de 44 de ani, cetățean turc, conducea un ansamblu auto din direcția Bacău spre Roman, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare, intrând în coliziune cu un ansamblu auto condus de un bărbat de 32 de ani, din județul Iași, ce se deplasa din sensul opus.
În urma coliziunii, semiremorca primului vehicul ar fi intrat în coliziune cu un autoturism condus de o femeie de 36 de ani, din județul Bacău.
Unul dintre martorii care au fost prezenți la locul tragediei, care este șofer profesionist de meserie, face acum declarații și spune ce a văzut și care ar fi, din punctul său de vedere, cauza accidentului cumplit de pe „Drumul Morții”.
„Eu am fost acolo, am ajutat băieții de la Bacău să își strângă bunurile împrăștiate în jurul camionului, am rămas acolo până s-a dat drumul traficului. Am societate de transport marfă, am camioane și sunt șofer. Eu am organizat protestul din ianuarie cu transportatorii și agricultorii. Am avut suficiente experiențe încât să expun o cauză posibilă care a dus la această tragedie. Sub nicio formă nu a fost vorba de adormit la volan, alcool. Eu am văzut asta ca fiind o defecțiune tehnică, un furtun de aer spart între capul tractor și semiremorcă. După concluzia mea, văzând urmele de frânare, mai mult pare a fi o defecțiune la sistemul pneumatic.
Citește și: Accident cumplit în Brașov! Trei tineri, cu vârste cuprinse între 19 și 22 de ani, și-au pierdut viața
Dacă un furtun de cuplaj dintre capul tractor și semiremorcă pocnește, semiremorca, în primul rând, se blochează instant. La 90km/h, încărcat, e un mare pericol. Practic, semiremorca își pierde controlul prima dată, iar dacă și aerul de pe cap tractor iese rapid, se blochează totul exact cum ar fi pus cineva frână. Asta poate fi identificat după poziția uzurii anvelopelor pe semiremorcă și cap tractor. La 20-30 metri, uzura este foarte mare pe anvelope. Dacă ar fi pus frână șoferul, ar trebui să lucreze ABS-ul și uzura ar trebui să fie neuniformă în mai multe locuri pentru că frânarea se face întrerupt”, a declarat Andrei Claudiu Moisei, șofer profesionist, pentru BZI.ro.