WowNews logo WOWnews
Stories
Fără case și fără un adăpost, mamele au făcut tot ce au putut după tragedia din Turcia: "Copiii au dormit pe cartoane în zăpadă" | EXCLUSIV

Stiri

Fără case și fără un adăpost, mamele au făcut tot ce au putut după tragedia din Turcia: "Copiii au dormit pe cartoane în zăpadă" | EXCLUSIV

Coșmarul din Turcia pare că nu se mai oprește. Rămase fără case și fără adăpost, mamele și-au culcat copiii în frig în prima noapte după seism.

Turcia traversează una dintre cele mai mari crize umanitare după cutremurele care au distrus luni sudul țării. Ajutoare din toată lumea au ajuns în zonele afectate, drumul lor fiind însă îngreunat de pagubele pe care cutremurul le-a făcut pe șosele.

Echipele și TIR-urile cu ajutoare au ajuns cu dificultate în Elbistan. Drumurile au fost distruse sau blocate după cutremur, iar din această cauză mijloacele de transport încărcată cu ajutoarele umanitare au ajuns cu dificultate la destinație și implici cu mici întârzieri.

Citeste si: Igor Cuciuc, declarații despre moartea fiicei sale, în vârstă de 17 ani. Artistul este de părere că o mână criminală i-a luat viața: “S-a ascuns adevărul.”- kfetele.ro

În prezent, populația din Elbistan are parte de sprijin și primește tot ceea ce are nevoie de la echipele de voluntari, însă în prima zi de la cutremur mamele și oamenii au trăit momente îngrozitoare.

Mobilizare de excepție pentru sinistrații din Turcia

Româncele din Ankara și Istanbul au făcut tot posibilul să trimită ajutoare în zonele cele mai afectate de cutremur. Pe lângă contribuția lor, în zona de dus a Turciei au ajuns TIR-uri cu ajutoare din toată țara, dar și cu materiale trimise din țările vecine.

Citește și: Medicii din Turcia, adevărați eroi! Se luptă ore întregi ca să salveze viața oamenilor scoși de sub dărâmături: "Toate spitalele sunt pline"| EXCLUSIV

Cetățenii s-au mobilizat într-un mod excepțional pentru a contribuit la salvarea oamenilor aflați în nevoie. Mai mult decât atât, o româncă stabilită în Adana ne-a dezvăluit cum s-au mobilizat toți voluntarii și cetățenii pentru a trimit ajutoarele în zonele puternic afectate.

Provincia Kahramanmaraş se numără printre cele mai afectate de cutremurele de luni, iar acolo au ajuns și o bună parte din bunurile strânse de româncele din Ankara și Istanbul.

cutremur din turcia

Blocuri dărâmate în urma cutremurului din Turcia

[Sursa foto: Profimedia]

"Româncele care locuiesc în Turcia, în Ankara și în Istanbul au plecat în Kahramanmaraş, în provincia Elbistan și acolo cumnata mea are a primit ajutor de la TIR-urile pe care le-au trimis româncele, au primit haine, au primit hrană, apă. Acolo s-au făcut corturi și oamenii au mers să solicite ajutoarele, au mers în corturile unde erau amenajate și sobe.

Familia mea a reușit și ea să strângă ajutoare și le-am dus în punctul în care acestea sunt depozitate.

Nu se mai găsesc TIR-uri goale ca să se trimită ajutoarele de aici", a povestit ea.

ajutoare in turcia

Sinistrații din Turcia primesc ajutoare

[Sursa foto: Profimedia]

Mamele au făcut eforturi pentru copiii lor

Până la sosirea ajutoarelor, mamele din Elbistan au făcut eforturi uriașe pentru copiii lor. Rămași fără adăpost și fără un loc unde să se ducă, oamenii au fost nevoiți să găsească soluții disperate până la sosirea ajutoarelor.

Citește și: Infractorii au găsit o nouă metodă să facă bani! Cum profită de tragedia din Turcia și de sutele de mii de oameni care au mare nevoie de ajutor. La ce trebuie să fim atenți| EXCLUSIV

Astfel s-a întâmplat că femeile și-au culcat bebelușii pe cartoane, pe zăpadă și un ger năprasnic.

Citeste si: A crescut numărul cazurilor de infecții respiratorii: Ce recomandă medicii- kanald.ro

Citeste si: Anunțul Niculinei Stoican a luat prin surprindere o țară întreagă. E CONFIRMAT! Ce se zvonea de luni bune, a devenit realitate. Iată ce a dezvăluit interpreta de muzică populară în văzul tuturor. Fanii sunt fără cuvinte- radioimpuls.ro

"Copiii din Elbistan, până să ajungă ajutoarele din Turcia și din restul țărilor care au trimis, au stat pe zăpadă.

Mamele lor au pus cartoane peste zăpadă, în primele zile imediat după cutremur și copiii au dormit acolo, peste zăpadă, dar acum au ajuns ajutoarele, au primit sobe electrice și haine și apă", a mărturisit Gina, în exclusivitate pentru WOWbiz.ro.

Ajutoarele au ajuns în Erbistan în cursul zilelor de miercuri și joi, fiind întârziate de drumurile blocate și distruse din cauza seismului. Andreea, o româncă stabilită în Samsun ne-a povestit că empatia și dorința de ajutor s-au văzut imediat în rândul populației.

Deși nu se află în zonele cele mai afectate, oamenii au făcut tot ce au putut pentru a-i ajuta pe cei aflați în nevoie, toți au devenit voluntari și fac tot ceea ce pot pentru a împărți ajutoare în zonele distruse de catastrofă.

"Este o adevărată dovadă de umanitate. Toți suntem voluntari, toți ajutăm și facem tot posibilul să fim alături de persoanele care au fost afectate de cutremur", a mărturisit Andreea, pentru WOWbiz.ro.

Ai informații care pot deveni o știre? Intră în contact cu reporterii noștri pe adresa de mail [email protected]!