 
                            kanald.ro
 
        Stiri
Oficialii din Germania nu exclud înăsprirea restricțiilor pentru persoanele care nu s-au inoculat anti-COVID.
Autoritățile din Germania au anunțat că ar putea să urmeze exemplul altor state în ceea ce privește introducerea restricțiilor pentru cei care nu vor să se vaccineze anti-COVID. Recent, oficialii au anunțat că valul patru al pandemiei de coronavirus este foarte aproape să lovească țara, iar efectele ar putea fi devastatoare. Pentru că oamenii au încetat să se mai vaccineze anti-COVID, secretarul general al Cancelariei, Helge Braun, a anunțat că nu exclude aplicarea unor măsuri dure pentru cei nevaccinați.
 
 
Așa sună avertismentul autorităților pentru cetățenii din Germania care încă nu s-au vaccinat anti-COVID și care refuză în continuare să o facă. Oficialii spun că nevaccinații ar urma să nu mai fi primiți în restaurante, cinematografe sau stafioane, chiar dacă prezintă un test PCR negativ efectuat recent.
Citeste si: Ministrul Sănătății, anunț despre restricții: „Vor fi impuse doar pentru persoanele nevaccinate”
"Dacă vom avea o rată ridicată de infecţie în ciuda procedurilor noastre de testare, atunci cei nevaccinaţi vor trebui să îşi reducă contactele. Acest lucru înseamnă că anumite opţiuni precum restaurante, cinematografe şi vizite pe stadioane, chiar şi pentru persoanele nevaccinate care au fost testate, nu ar mai fi posibile, deoarece riscul pentru toţi ceilalţi este prea mare. C ei vaccinaţi vor avea mai multă libertate decât cei nevaccinaţi ”, a declarat Helge Braun, secretarul general al Cancelariei.
Liderii coaliției pentru guvernare s-au întâlnit săptămâna trecută și au discutat despre posibile înăspriri sau relaxări ale restricțiilor în perioada ce urmează. Dan Barna de la USR-PLUS a dezvăluit presei că se ia în calcul chiar posibilitatea ca persoanele nevaccinate anti-COVID să nu fie primite în mall-uri în weekend.
„Am discutat chiar în ședința de coaliție acest subiect, e clar că trebuie să venim cu măsuri de a continua să încurajăm și să susținem campania de vaccinare. Probabil valul 4 va avea efect, sunt două tipuri de măsuri: de încurajare a vaccinării, dar și pentru cadre medicale, pentru accesul la servicii neesențiale, să fie condiționată de vaccinare.