kanald.ro
John Stones
John Stones
Sport
John Stones acuză că are probleme la nivel muscular, fiind indisponibil pentru o perioadă de timp. Un alt jucător cheie pe care Guardiola nu se poate baza este Kevin De Bruyne
Deși a reușit să câștige „Tripla” sezonul trecut, Manchester City se confruntă cu grave probleme de lot. John Stones are probleme musculare și nu va putea evolua o perioadă de timp.
Conform Sport.ro, Pep Guardiola a anunțat faptul că apărătorul o să lipsească până după ce se ve termina pauza internațională, care va fi între 4 și 12 septembrie.
Astfel, există posibilitatea ca Stones să nu poată juca pentru naționala Angliei în partida pentru calificarea la EURO 2024 contra naționalei Ucrainei.
De asemenea, fotbalistul celor de la City nu a jucat în primele meciuri din campionat, iar în duelul contra celor de la Sevilla din Supercupa Europei a fost doar rezervă.
Pe lângă John Stones, nici Kevin De Bruyne nu poate juca pentru Manchester City. Conform sursei menționate anterior, mijlocașul belgian a fost supus unei operații la picior și există posibilitatea ca jucătorul să revină pe teren după patru luni.
Kyle Walker, John Stones și Kevin De Bruyne
În momentul de față, cota de piață de pe Transfermarkt a lui John Stones este apreciată la 40 de milioane de euro.
Fundașul a împlinit la finalul lunii mai vârsta de 28 de ani și evoluează pentru Manchester City din anul 2016. Acesta a venit pe Etihad după ce a fost transferat de la Everton.John Stones a jucat pentru Manchester City 230 de meciuri pentru Manchester City, partide în care a dat și 15 goluri. Fotbalistul englez a fost folosit și în finala de UEFA Champions League contra celor de la Inter, fiind schimbat în minutul 82.
Citește și: Sergino Dest este din nou împrumutat de FC Barcelona! Fotbalistul a ajuns la PSV
Pep Guardiola a declarat recent că nu concepe ca programul întocmit de FIFA și UEFA să fie atât de încărcat. Spaniolul a spus că timpul de pregătire între meciuri dar și perioada în care jucătorii se pot recupera este cu mult mai mic față de perioada în care ibericul era fotbalist.
Tot tehnicianul celor de la Manchester City spune că trebuie luată atitudine, deoarece cei care suferă cel mai mult sunt chiar jucătorii.