
In articol:
Maryam Karimi a fost acuzată că și-a ucis soțul agresiv. Deși tatăl său l-a ucis pe partenerul ei de viață, femeia a fost însă cea care a fost arestată și acuzată de crimă cu premeditare. Bărbatul și-a ucis ginerele după ce a refuzat să divorțeze de fiica sa. Din primele informații, Maryam Karimi a fost nevoită să stea 10 ani în spate gratiilor, iar în urmă cu câteva zile a fost executată cu bestialitate chiar de fiica ei.
În momentul când tatăl ei a fost ucis, tânăra avea doar șase ani, iar până în acest moment, aceasta a refuzat să-și ierte mama. Maryam Karimi a fost ucisă în baza legii Qisas. O formă de justiție retributivă în Republica Islamică, un fel de „ochi pentru un ochi”. De asemenea, după executare, tatăl lui Maryam, Ebrahim, a fost adus de oamenii legii pentru a-i vedea trupul neînsuflețit atârnând.
Citeste si: Andra s-a săturat de masca de protecție. Artista a spus ce i se întâmplă când o poartă- bzi.ro
„Patru decenii de spălare a creierului în școli, pedepse extreme în societatea iraniană și un regim patriarhal au avut ca scop creșterea acestei fete, fiica lui Maryam, în direcția în care ea este sigură că executarea mamei este o victorie pentru bărbați”,
Legea „Qisas” este o pedeapsă inumană
Qisas solicită ca o rudă apropiată a victimei să participe la execuție și chiar să fie cea care duce la capăt execuția. Totodată, în contextul antic ebraic, această lege este considerată datoria familiei de a se răzbuna în numele lui Dumnezeu.
„Qisas este o pedeapsă inumană, oriunde în lume. Pentru o țară care prioritizează drepturile copiilor încă nenăscuți și prețuiește viața, cum poate această republică islamică să ia viața cuiva în acest mod cumplit?”, a mai adăugat Aram Bolanpaz.