
kanald.ro
Radu Drăgușin a bătut palma cu Tottenham Hotspur.
Sport
După o luptă între marile cluburi ale Europei pentru serviciile fotbalistului Radu Drăgușin, se pare că acesta s-a deciz în privința viitorului său.
Celebrul jurnalist sportiv Fabrizio Romano a folosit celebra sa frază consacrată „Here we go”, anunțând astfel mutarea lui Radu Drăgușin la clubul din Premier League, Tottenham Hotspur, după ce englezii au venit cu o ofertă mult mai bună în noapte.
Suma de transfer s-ar ridica la peste 30 de milioane de euro, iar fotbalistul Djed Spence va fi trimis sub formă de împrumut la Genoa până la finalul acestui sezon.
Radu Drăgușin îl va detrona pe Adrian Mutu în topul celor mai scumpi fotbaliști români din istorie, „briliantul” fiind cumpărat de Chelsea în anul 2003 de la Parma în schimbul sumei de 19 milioane de euro.
Tottenham a oferit oficial suma de 25 de milioane de euro și alte bonusuri de aproximativ cinci milioane de euro și împrumutul pentru restul sezonului al jucătorului Djed Spence, în timp ce Bayern Munchen ar fi propus aproximativ 30 de milioane de euro sub formă de sumă fixă de transfer. Genoa a fost de acord cu ambele oferte, însă Radu
Drăgușin a fost cel care a luat decizia.Radu Drăgușin se va despărți de Genoa și va face mutarea în Premier League.
[Sursa foto: Instagram Fabrizio Romano]Jurnaliștii publicației engleze The Sun l-au numit pe fundașul român „noul jucător de la Spurs” cu o zi înainte chiar de anunțul jurnalistului Fabrizio Romano.
„Van Dijk din România a refuzat-o pe Chelsea pe vremea în care era adolescent și a ales-o pe Juventus. Ambii săi părinți au fost sportivi de top, iar Ioana Stan, prietena sa care vrea să devină un prestigios arhitect, trăiește visul de a fi iubita unui fotbalist.
E în sângele lui să fie un atlet complet. Tatăl lui, Dan, a jucat volei pentru România, în timp ce mama Svetlana și-a reprezentat țara la baschet.(...) Bruneta (n.r.- Ioana Stan) poartă haine de la branduri cunoscute și merge în vacanțe de lux.
La Londra va putea să-și ducă pasiunea pentru shopping și arhitectură la alt nivel, iar Drăgușin, sub comanda lui Postecoglou va continua să crească, fără dubii”, au scris jurnaliștii britanici.
Paolo Zangrillo, ministrul Administrației Publice din guvernul Giorgia Meloni și fost doctor al lui Silviu Berlusconi, dar în același timp și fratele președintelui celor de la Genoa, Alberto Zangrillo, a intervenit și el în situația lui Drăgușin.
„De acum până în iunie, sincer vorbind, l-aș păstra la noi până la finalul campionatului. I-am spus și fratelui meu, dar el este foarte prudent și spune că orice decizie va fi pentru binele clubului Genoa.
Apoi, dacă este adevărat, așa cum scriu ziarele, că se oferă 30 de milioane pentru el, cluburile vor face același lucru și în iunie”, a declarat politicianul.