WowNews logo WOWnews
Stories
Monica Mardare, medic român stabilit în Franța
Monica Mardare, medic român stabilit în Franța

Stiri

Româncă, medic de profesie în Franța, a fost găsită fără viață în cabinet. O întreagă comunitate este în doliu

O româncă stabilită în Franța a fost găsită moartă în cabinet, chiar de către pacienții săi.

O româncă de profesie medic, stabilită în Franța de câtiva ani, a fost găsită fără viață în propriul cabinet din Chaillac. Monica Mardare a murit subit joi, la doar 46 de ani. Locuitorii din Chaillac sunt șocați de pierderea timpurie a femeii.

Unul dintre pacienții care venise la cabinetul Monicăi Mardare a găsit-o pe aceasta inconștientă, fără semne vitale. Cauza morții nu este încă cunoscută.

Citeste si: O nouă alertă de gaz în România! Un întreg bloc a fost evacuat în urmă cu puțin timp- kanald.ro

Citeste si: Elena, românca ucisă cu sălbăticie în Italia, pentru că nu a acceptat un joc erotic. Criminalul și-a recunoscut fapta

Cert este faptul că nimeni nu preconiza o astfel de tragedie. O întreagă comunitate o plânge acum pe românca care avea grijă de cetățenii din Chaillac.

Monica Mardare avea cetățenie franceză

Monica Mardare a fost recrutată în urmă cu 10 ani de către fostul primar al micului oraș din Franța, Gerard Mayaud.

Am căutat cu farmacistul, doamna Acker, pentru a găsi un medic, la acea vreme. Monica Mardare sosise în Franța cu soțul și fiul ei. Lucrase deja în mediul rural din România și aici a spus că a găsit paradisul .” a declarat fostul primar din Chaillac.

Citeste si: Avocată româncă ucisă într-o staţiune de lux din Franţa. Poliția a arestat deja un prim suspect

Românca obținuse de un an cetățenie franceză și era extrem de iubită de locuitorii din zona unde profesa. Actualul primar și-a arătat, de asemenea, regretul cu privire la moartea Monicăi Mardare.

Reacția primarului din Chaillac la vestea morții medicului român
Reacția primarului din Chaillac la vestea morții medicului român[Sursa foto: Facebook]

Citeste si: Doru Octavian Dumitru, dus de urgență la spital! “Atunci apar crizele!” Impresarul său a confirmat!- kfetele.ro

Citeste si: Veronica, un nou ATAC DUR la adresa lui Ahmed: "Ai ceva de rezolvat la psiholog, dar nu aici dragule". Concurentul din Casa Iubirii îi închide gura cu o replică neașteptată: "Am avut ceva, nu poți să zici că nu am avut că mă enervează". Ce a urmat- radioimpuls.ro

Sunt unele zile mai triste decât altele. Astăzi e una dintre ele. Vreau să transmit cele mai sincere condoleanțe familiei și celor dragi dr. Monica Mardare, care ne-a părăsit brutal astăzi. Monica a fost o femeie cu suflet mare, care s-a atașat repede de noi toți. Era plină de dragoste pentru oamenii pe care i-a întâlnit. Ne-a iubit țara, atât de mult încât a devenit franceză anul trecut. A iubit-o atât de mult încât a decis să se stabilească aici, să muncească pentru asta și să-și construiască o casă.

Viața este mult prea nedreaptă când ia de lângă noi astfel de oameni. În această seară am vrut să o salut și să o omagiez pe Monica, această persoană frumoasă, plecată mult prea devreme dintre noi .” a scris primarul Mathieu Moreaux pe pagina sa de Facebook.

Monica Mardare nu și-a luat concediu de doi ani, din cauza numeroaselor solicitări pe care le avea o dată cu declanșarea pandemiei de coronavirus. Femeia și-a planificat, pentru finalul acestui an, venirea în România pentru a recruta un coleg român din Iași.

Mergea peste tot să facă vizite, era disponibilă tot timpul. Și mereu când termina spunea “cu plăcere” .” a declarat unul dintre pacienții medicului român.