WowNews logo WOWnews
Stories
România a depășit 6500 de cazuri noi de coronavirus
România a depășit 6500 de cazuri noi de coronavirus

Actualitate

România a depășit 6500 de cazuri noi de coronavirus. Câți români și-au pierdut viața în doar 24 de ore!

Grupul de Comunicare Strategică a transmis noul bilanț, pentru vineri, 30 octombrie 2020!

În România, în ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 6.546 de cazuri noi de COVID-19, fiiind cel mai mare număr de îmbolnăviri de la începutul pandemiei. De altfel, numărul deceselor din cauza infecțiilor cu coronavirus a crescut, iar alți 103 români au murit. La terapie intensivă sunt internați 917 pacienți, infectați cu coronavirus.

Citeste si: Ce se întâmplă cu tatăl celor 3 copii care și-au pierdut viața în tragicul accident din Spania! Vestea i-a făcut pe toți să plângă în hohote- kfetele.ro

Decese din cauza COVID-19 în România

Potrivit informațiilor oficiale, în intervalul 29.10.2020 (10:00) – 30.10.2020 (10:00) au fost raportate 103 decese (64 bărbați și 39 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani,  3 decese au fost înregistrate la categoria 40-49 de ani, 13 decese  la categoria de vârstă 50-59 de ani, 30 decese la categoria

de vârstă 60-69 ani, 30 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 26 decese la categoria de peste 80 de ani. 100 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, transmite Grupul de Comunicare Strategică.

Citeste si: O tânără de 19 ani din Oradea, primul caz de gripă din România. Pacienta a fost testată și pentru coronavirus

Citeste si: VIDEO. O bătrână de 92 de ani, bolnavă de coronavirus, legată de pat în spital și plină de fecale: ”Uitați cum sunt tratați oamenii”

România a depășit 6500 de cazuri noi de coronavirus
România a depășit 6500 de cazuri noi de coronavirus[Sursa foto: PixaBay]

Pacienți internați la ATI

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.236. Dintre acestea, 917 sunt internate la ATI. Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.206.567 de teste. Dintre acestea, 36.335 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 22.342 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.993 la cerere. De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 254 de  teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 30 octombrie.

Pe teritoriul României, 28.762 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.253 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 53.050 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 15 persoane.