WowNews logo WOWnews
Stories
Costinești

S-a dat alarma la malul mării

Actualitate

S-a dat alarma la malul mării! O mină de apă a explodat în Constinești, în fața unui hotel, o a doua ar pluti în larg

Luni dimineața s-a dat alarma la malul mării, după ce o explozie puternică a avut loc în stațiunea Constinești.

O situație alarmantă a avut loc luni dimineața, 14 august, la malul mării. În Costinești, autoritățile au intrat în alertă, după ce o mină de apă a explodat la mal, în fața unui hotel.

În urma evenimentului, prin apel de urgență la numărul unic 112, la fața locului s-au prezentat în zona digului militarii din cadrul ISU Dobrogea și o autospecială de stingere cu apă și spumă, un echipaj SMURD B2 și RHIB Eforie.

Citeste si: Un nou concurent intră în „Casa iubirii”?! Ahmed și Dorobanțu sunt DEVASTAȚI! De necrezut despre cine este vorba: „Ce încântată e Veronica”- kanald.ro

Citește și: Alina a murit în timp ce pregătea micul dejun copiilor ei, după ce bucătăria a explodat și a fost cuprinsă de flăcări! Mama femeii este sfâșiată de durere: "Arătați-mi fata! Vreau să o văd pe fata mea"

O mină marină a explodat la malul mării

Astfel, din primele cercetări, după ce zona a fost închisă, a reieșit faptul că nu s-au înregistrat victime sau pagube materiale în urma exploziei, chiar dacă bucăți din stâncile de la mal au ajuns pe marginea digului. 

„În această dimineață, în jurul orei 09:00 am fost solicitați, prin apel unic 112, să intervenim în stațiunea Costinești, acolo unde a avut loc o explozie pe dig. La fața locului au fost alocate mai multe resurse din cadrul ISU Dobrogea al județului Constanța. De la stația Tuzla, o autospecială de stingere, un echipaj de prim ajutor și, de asemenea, ambarcațiunea RHIB. În aceste momente vor pleca și colegii cu echipajul CBRN.

Ajunși la fața locului, colegii au perimetrat zona și au constatat faptul că este vorba despre o explozie în dig. Din fericire, nu s-au înregistrat victime”,  au transmis reprezentanții ISU Dobrogea, conform replicaonline.ro.

Costinești

S-a dat alarma la malul mării

[Sursa foto: ziuadeconstanta]

Citește și: El este asistentul medical din Bihor, găsit mort într-un cimitir. Bărbatul de 44 de ani s-a împușcat în cap cu o armă de vânătoare: "Robi, o să ne lipsești!"

Însă, de precizat este și faptul că autoritățile constănțene sunt încă în alertă, căci s-ar fi depistat o a doua mină, care este încă în larg, plutește.

Citeste si: De ce poartă Patriarhul Daniel, o cruce și două icoane la gât? S-a aflat motivul din spatele acestei tradiții!- kfetele.ro

Citeste si: A vrut să evite camera, dar a fost prea târziu. Ce i-a șoptit Ahmed lui Daniel despre Veronica: "Consideră că nu pot să...". Iată ce a discutat cu ea separat și nu voia SĂ SE AFLE! Concurentul din Casa Iubirii o dă în vileag: "Vreau să arăt asta"- radioimpuls.ro

În acest sens, o echipă de scafandri urmează să ajungă în locul indicat pentru a evalua situația din larg, în încercarea, dacă mina va fi găsită, de neutralizare a obiectului periculos. 

Citește și: Filmul morții celor 5 milionari care se aflau în submarinul Titan! Nici nu au avut timp de reacție. Videoclipul apărut la câteva ore după ce rămășițele au făst găsite

,,În ceea ce privește cea de a doua mină semnalată ca plutind în derivă în aceeași zonă, vă informăm că Forțele Navale Române au pregătit o echipă de scafandri EOD care urmează să se îmbarce pe o navă a Gărzii

de Coastă din Mangalia, urmând ca împreună să se deplaseze, în cel mai scurt timp posibil, în raionul indicat in vederea evaluării situației și intervenției pentru neutralizare, in măsura în care mina este identificată”,  au transmis reprezentanții Forțelor Navale.