Simona Halep a pierdut finala de la Madrid și șansa de a redeveni numărul 1 mondial!

Simona Halep (3 WTA) a pierdut finala turneului de la Madrid contra olandezei Kiki Bertens. Bertens a câștigat ambele seturi cu același scor, 6-4.

Distribuie pe:

Autor: A.I.

UPDATE Simona Halep a pierdut și al doilea set, cu același scor, 4-6

UPDATE Halep își recuperează break-ul, dar își pierde din nou serviciul. 3-2 pentru olandeză în setul doi

UPDATE Nici al doilea set nu începe bine pentru româncă. Kiki Bertens face break și conduce cu 2-0

UPDATE Olandeza câștigă primul set, cu scorul de 6-4

UPDATE Kiki Bertens întoarce incredibil primul set, câștigând trei game-uri consecutive. Olandeza conduce acum cu 5-4 și servește pentru set

UPDATE Românca a obținut primul game al meciului

Halep s-a calificat în finala turneului WTA de la Madrid, după un meci disputat cu Belinda Bencic (Elveţia; 18 WTA). Românca s-a impus în trei seturi, scor 6-2; 6-7(2); 6-0.

Halep s-a calificat în ultimul act cu un singur set pierdut la turneul din capitala Spaniei. A jucat la intensitate maximă, a fost agresivă pe parcurusul partidei şi a închis meciul după două ore. Referitor la statistici, Halep a stat cel mai bine la primul serviciu, cu un procentaj de 71%.

”M-am simțit obosită, meciul a fost intens, adversara a jucat repede. Sunt aproape de 100%. O finală este o finală. Nu pun presiune pe mine, mă voi bucura de meci și voi încerca să câștig”, a declarat Halep după meciul câștigat contra lui Bencic.