Simona Halep s-a calificat în optimi la Madrid

Vești extraordinare! Simona Halep s-a calificat în optimi la Madrid.

Distribuie pe:

Autor: A.V.

Vești bune peste hotare. Simona Halep s-a calificat în optimi la Madrid Open. Simona Halep, numărul trei mondial, s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.021.128 dolari, marţi, după ce a dispus de britanica Johanna Konta cu 7-5, 6-1, conform Agerpres.

În urmă cu 2 zile, Simona Halep se calificase în turul 2 la Madrid

Simona Halep a avut un prim set fantastic contra jucătoarei Margarita Gasparyan (Rusia, 65 WTA), numărul trei mondial administrându-i adversarei un bagel (6-0). Deși au mai apărut și erorile, Halep a rămas la un nivel înalt până la 5-2 în manșa a doua, moment din care rusoaica a profitat de neinspirația Simonei (s-a ajuns la 5-4).

Simona Halep a reușit însă să evite complicațiile și să închidă partida după o oră și 14 minute, scor 6-0, 6-4. În turul doi de la Madrid, Halep o va întâlni pe câştigătoarea meciului dintre americanca Alison Riske (49 WTA) şi britanica Johanna Konta (47 WTA), conform hotnews.ro.