WowNews logo WOWnews
Stories
Sora lui Andrei, tânărul care a murit de peritonită la Spitalul din Târgu Jiu, l-a implorat pe medic să-l salveze pe băiatul de 16 ani: „Vă rog frumos, băgați-mi copilul în operație”. Bianca devenise și mamă și tată pentru el, după ce părinții lor au murit într-un accident rutier

Evenimente

Sora lui Andrei, tânărul care a murit de peritonită la Spitalul din Târgu Jiu, l-a implorat pe medic să-l salveze pe băiatul de 16 ani: „Vă rog frumos, băgați-mi copilul în operație”. Bianca devenise și mamă și tată pentru el, după ce părinții lor au murit într-un accident rutier

Bianca, sora adolescentului în vârstă de 16 ani care a murit la Spitalul din Târgu Jiu, este în stare de șoc.

Andrei, un adolescent în vârstă de 16 ani, diagnosticat cu peritonită, a murit chiar în Spitalul Județean din Târgu Jiu. Din nefericire, acesta a fost plimbat preț de două ore secții, timp în care starea lui s-a agravat din ce în ce mai tare. Mai mult, chiar dacă era vorba despre o urgență, medicul a refuzat să-l opereze, spunând că nu are competențe pediatrice.

Acum, sora băiatului este răpusă de durere și nu poate accepta teribila veste.

Ea crede că fratele său ar fi putut fi salvat, dacă cineva intervenea la timp.

Citeste si: Substanța care ar fi ucis-o, de fapt, pe Andreea Cuciuc! Mama fetei aruncă bomba, la aproape un an de la moartea ei- kfetele.ro

Mărturisile sfâșietoare ale surorii lui Andrei

Bianca îi devenise și mamă și tată lui Andrei, după ce părinții lor își găsiseră sfârșitul într-un tragic accident rutier.

Tânăra în vârstă de 28 de ani a trăit momente de groază la Spitalul Județean din Târgu Jiu. Aceasta l-a implorat pe medic să îi salveze viața lui Andrei, însă el a refuzat, motivând că nu are competențe pediatrice. Acesta a solicitat transferul băiatului lui Craiova, însă legea spune că ar fi trebuit să intervină, întrucât era o urgență.

Citește și: O femeie de 75 de ani din Mureș, ucisă într-un accident provocat chiar de nepoata ei care se afla la volan! Ar fi vrut să îi așeze centura de siguranță când a intrat cu mașina într-un copac. Bătrâna nu a mai avut nicio șansă la viață: „O clipire din ochi”

„Pe doctorul Neagu l-am implorat acolo când am fost cu copilul, după ce făcuse criza, l-am implorat domnul doctor «Vă rog frumos, băgați-mi copilul în operație, operați-mi copilul, vă rog eu frumos». Dar când a văzut copilul, a zis din start că nu e de competența lui. Era o asistentă acolo care plângea. Se ducea și se pitula și plângea și parcă îmi spunea din ochi «Ia copilul, fă ceva că aici moare.(...)

Ei erau siguri că băiatul moare dacă nu mi-l operează. Pur și simplu s-au uitat la el, nu au făcut nimic.”, a spus sora lui Andrei, potrivit Digi24.ro.

Sora adolescentului decedat la Spitalul din Tg. Jiu

Sora adolescentului decedat la Spitalul din Tg. Jiu

[Sursa foto: Captură Observator]

Citeste si: Veronica iese cu tunete și fulgere din camera roșie! „Lasă-mă!”. Gestul făcut de Ahmed a adus-o la capătul puterilor- kanald.ro

Citeste si: Corneliu Botgros face DECLARAȚIA care zguduie tot showbizul! A ținut totul în el, până n-a mai putut. Ce a trăit l-a dus direct la psiholog: "Am încercat să evit toate astea". Ce NU s-a spus niciodată despre divorțul de Adriana Ochișanu- radioimpuls.ro

Citește și: Un copil în vârstă de doar opt ani se zbate acum între viață și moarte, după ce a încercat să aprindă focul în sobă! Deși nu era singur în casă, a agonizat timp de două ore: „Du-te că băiatul tău a luat foc”

După multe analize și consultații, medicii au decis să facă transferul, însă au chemat o ambulanță de la Craiova, întrucât la Târgu Jiu nu era niciun medic de gardă pe ambulanță.

Acesta a fost un timp prețios, în care Andrei a agonizat. Din nefericire, la ora 23:30, copilul a intrat în stop cardio-respirator.

Acum, doctorul este cercetat pentru ucidere din culpă pentru că nu a intervenit să-i salveze viața pacientului.

Adolescentul de 16 ani decedat la spitalul din Tg. Jiu

Adolescentul de 16 ani decedat la spitalul din Tg. Jiu

[Sursa foto: Captură Observator]