WowNews logo WOWnews
Stories
Trei foști mari jucători ai FCSB au reacționat după ce echipa a fost reprimită-n Ghencea

Trei foști mari jucători ai FCSB au reacționat după ce echipa a fost reprimită-n Ghencea

Sport

Trei foști mari jucători ai FCSB au reacționat după ce echipa a fost reprimită-n Ghencea: „Oamenii susțin FCSB-ul, care, de fapt, e Steaua”

Anunțul oficial a fost făcut, derby-ul FCSB – CFR Cluj, programat duminică, 6 august, de la orele 21:30, se va juca pe Stadionul „Steaua” din Ghencea, iar biletele sunt deja sold-out.

Pentru „roș-albaștri” ar urma să fie primul meci disputat pe Stadionul „Steaua” după aproape opt ani și jumătate. Ultima partida a FCSB disputată în Ghencea datează din 22 martie 2015, 4-1 în campionat împotriva celor de la FC Viitorul.

Trei foști mari jucători ai FCSB au reacționat după ce echipa a fost reprimită-n Ghencea

George Țucudean este ultimul jucător al celor de la FCSB care a marcat în Ghencea.

Fostul marcator al României este de părere că, în funcție de interesul suporterilor pe stadion, se poate stabili care este „adevărata Steaua” – fie FCSB, fie CSA Steaua.

Citeste si: Incredibil ce comentariu a putut să le lase Manuela lui Andrei și Alexandrinei. Fanii au rămas fără cuvinte când au văzut- kanald.ro

Alexandru Chipciu și Dorin Goian, alte doi jucători de bază care au evoluat la FCSB, se bucură de reușita revenirii echipei lui Becali în Ghencea și sunt de părere că suporterii CSA Steaua vor accepta în cele din urmă situația aceasta.

Citește și: Meme Stoica anunță lotul pentru meciul retur împotriva CSKA 1948 Sofia! Cum va arăta echipa „roș-albaștrilor”?

Alexandru Chipciu

Alexandru Chipciu

[Sursa foto: Instagram @alexandru.chipciu]

Citește și: Reacțiile patronului FCSB după ofertele primite! Gigi Becali: „Eu am nevoie de jucători acum”

Declarațiile celor trei foști jucători ai FCSB

Într-un interviu acordat pentru PRO TV și Sport.ro, cele trei legende ale fotbalului românesc au ținut să-și spună punctul de vedere în ceea ce privește revenirea celor de la FCSB în Ghencea.

George Țucudean:   „Să vedem cum se vând bilete. Așa ne dăm seama care e adevărata. Oamenii susțin FCSB-ul, care, de fapt, e Steaua. Până la urmă, la câți suporteri sunt acolo, aia e adevărata„

Alexandru Chipciu:   „I-am dat lui Țucudean o pasă de gol la ultimul meci acolo. Mie, din ce am trăit pe Ghencea, mi s-a părut chiar templul fotbalului românesc. Într-adevăr, aș putea să înțeleg și partea lor (n.r

- a fanilor CSA Steaua) pentru că se simt acasă acolo, dar ar trebui și ei să vadă că e corect ca și alte echipe să joace pe acel stadion”

Dorin Goian:  „Va fi ceva special. O dată de încercuit în calendar. Într-un final, vor fi nevoiți să accepte (n.r- fanii CSA Steaua). Rivalitatea este peste tot. Probabil la început va fi mai greu de gestionat, dar ușor-ușor se vor obișnui”