kanald.ro
Wimbledon 2023. Care sunt româncele care participă la turneul organizat în Regatul Unit
Wimbledon 2023. Care sunt româncele care participă la turneul organizat în Regatul Unit
Sport
Wimbledon 2023: Vezi care sunt româncele care vor participa la turneul de Grand Slam de anul acesta.
Wimbledon 2023. Cine sunt româncele care vor participa la turneul organizat în Regatul unit, dar care sunt și adversarele acestora.
Româncele care vor participa la turneul de Grand Slam 2023 sunt Sorana Cîrstea, Jaqueline Cristian, Ana Bogdan și Irina Begu.
În ceea ce privește reprezentantele României, Ana Bogdan este singura dintre cele patru românce prezente la Londra care va juca încă din prima zi de turneu.
Wimbledon 2023 începe luni, 3 iulie, și durează până la 16 iulie. Turneul de Grand Slam oferă premii spectaculoase, cu o creștere de 11,2% față de cele de anul trecut. Iată care sunt premiile care se vor acorda în 2023:
Citește și: Program Wimbledon 2023. Vezi câte zile durează turneul de Grand Slam
Wimbledon 2023. Care sunt româncele care participă la turneul organizat în Regatul Unit
Wimbledon 2023. Care sunt româncele care participă la turneul organizat în Regatul Unit
Meciurile Soranei Cîrstea (România, locul 37 WTA)- Tatiana Maria (Germania, locul 62 WTA), Jaqueline Cristian (România, locul 133 WTA)- Lucia Bronzetti (Italia, locul 47 WTA) și Irina Begu (România, locul 30 WTA)- Rebecca Marino (Canada, locul 83 WTA), programate în primul tur la Wimbledon 2023, au fost amânate din cauza ploii și vor avea loc miercuri, 5 iulie.
Ana Bogdan (România, locul 57 WTA) a avut debutul la turneul de Grand Slam de la Wimbledon, înregistrând o victorie impresionantă în prima rundă: 7-6(1), 7-6(4) împotriva lui Liudmila Samsonova (Rusia, locul 15 WTA). Ea va reveni pe teren miercuri, când vor avea loc atât meciuri din turul doi, cât și partide amânate din cauza ploii din runda inaugurală.
Meciul Irinei Begu ar fi fost programat să se joace pe Terenul 16, Sorana Cîrstea pe Terenul 9, iar Jaqueline Cristian pe Terenul 14 de la All England Club. Irina Begu este singura jucătoare din România care a prins lista capilor de serie la Wimbledon 2023.
Surse: prosport.ro, b1tv.ro