WowNews logo WOWnews
Stories
atac terorist
Mesaj de amenințare în SUA, pentru ziua de 6 ianuarie 2021!

Social

Amenințare teroristă în Statele Unite! Mesajul primit de controlorii de trafic aerian din New York: „Soleimani va fi răzbunat"

Mesaj de ameninţare în Statele Unite ale Americii, transmis pe o frecvenţă folosită de piloţi.

Panică în Statele Unite ale Americii, pentru ziua de miercuri, 6 ianuarie 2021! Controlorii de trafic aerian din New York au primit un mesaj vocal, luni, pe o frecvenţă folosită de piloţi. Mesajul face referire la un atac terorist în clădirea Capitoliului. Atacul ar fi fost programat pe data de 6 ianuraie 2021, ziua care Congresul Statelor Unite ale Americii validează votul de la alegerile prezidențiale.

„Vom intra cu avionul în clădirea Capitoliului miercuri. Soleimani va fi răzbunat", este mesajul auzit de controlorii de trafic aerian din New York, în care se distinge vocea prelucrată pe calculator a unui bărbat.

Citeste si: Deși părea o mamă devotată și o vecină grijulie, aceasta era de fapt o criminală în serie! Ce obișnuia să facă femeia cu victimele sale, pentru a scăpa de urma lor?- kfetele.ro

Citeste si: Ce se întâmplă cu singura femeie din SUA condamnată la moarte. Fapta îngrozitoare pe care a comis-o

Amenințarea are ca scop răzbunarea fostul general iranian Qassem Soleimani, şeful operaţiunilor externe ale Gărzilor Revoluţionare iraniene, ucis anul trecut de o dronă americană, pe data de 3 ianuarie 2020, la Bagdad.

Acest incident a crescut și mai mult tensiunile dintre Statele Unite ale Americii și Iran. FBI nu a oferit prea multe detalii cu privire la această amenințare, însă a menționat că se iau în considerare „toate amenințările cu violența sau pericolele la adresa siguranței publice”. Guvernul SUA a declanșat o anchetă cu privire la modul în care autorii ar fi reușit să intre pe frecvența prin care piloții comunică cu controlorii de trafic din New York.

sua
Fotografie folosită cu scop ilustrativ[Sursa foto: Pexels]

Joe Biden s-a vaccinat împotriva coronavirusului, în direct! Prima reacție a președintelui american: „Nu e nimic îngrijorător”

Joe Biden, noul președinte al Statelor Unite ale Americii, sa vaccinat împotriva coronavirusului, în direct. Milioane de americani au putut urmări întreaga procedură la televizor. Joe Biden le-a transmis cetățenilor un mesaj important legat de vaccinarea împotriva virusului. Președintele în vârstă de 78 de ani și-a administrat prima doză de vaccin anti-Covid pentru a crește încrederea cetățenilor în vaccin.

„Fac asta pentru a demonstra oamenilor că trebuie să fie pregătiți atunci când va fi disponibil vaccinul. Nu e nimic îngrijorător. Aștept cu nerăbdare a doua doză, la fel și Jill. Ea a fost injectată mai devreme”, a fost prima reacție președintelui. Citește mai multe AICI. 

Sursă: CBS