CONGRES PNL 2021. Cine au fost președinții Partidului Național Liberal, de la Revoluție până în prezent

Cine au fost președinții Partidului Național Liber, după Revoluție!

Autor: Loredana Dobre

In articol:

Un nou președinte al Partidului Național Liber urmează să fie ales sâmbătă, 25 septembrie, la Congresul PNL. 5.000 de delegați liberali din toată țara sunt așteptați la evenimentul care se va desfășura în București, la complexul Romexpo. Lupta pentru șefia formațiunii se dă între premierul Florin Cîțu și liderul PNL din prezent, Ludovic Orban.

Cine au fost președinții PNL, după Revoluție

Partidul Național Liberal  (PNL), înființat sub acest nume la 24 mai 1875, este unul din principalele partide din România și totodată cea mai veche formațiune politică din țară. După Revoluție, 11 liberali s-au aflat la conducerea Partidului Național Liberal.

Citeste si: 5.000 de oameni la Congresul PNL din București, în scenariul roșu. Pârghiile care le permit liberalilor să organizeze evenimentul

Radu Câmpeanu

(15 ianuarie 1990- 28 februarie 1993)

Radu-Anton Câmpeanu a fost primul președinte al Partidului Național Liberal, după căderea regimului comunist.

El a deținut funcția de președinte al PNL din 1990 până în 1993.

Mircea Ionescu-Quintus

(28 februarie 1993- 18 februarie 2001)

Mircea Ionescu-Quintus a fost în fruntea PNL între 1993 și 2001. El a ocupat funcția de senator în legislaturile 1996 – 2000 și 2004 – 2008. Mircea Ionescu-Quintus a fost și ministru al Justiției, în guvernul Stolojan.

Valeriu Stoica

(18 februarie 2001- 24 august 2002)

Valeriu Stoica a devenit membru al PNL în 1990. În perioada 1997 – 2001, a fost vicepreședinte al formațiuni și președinte al partidului între februarie 2001 și 24 august 2002.

Theodor Stolojan

(24 august 2002- 2 octombrie 2004)

Între 16 octombrie 1991 și 18 noiembrie 1992, Theodor Dumitru Stolojan  a deținut funcția de prim-ministru al României din partea FSN.

 În anul 2008, președintele Traian Băsescu l-a desemnat pentru un nou mandat de premier, dar la 15 decembrie 2008 a renunțat la candidatura pentru funcția respectivă. Între 24 august 2002- 2 octombrie 2004, a fost președintele Partidului Național Liberal.

Citeste si: Vestea tristă a dimineții. Din păcate, Alexandru Arșinel...- bzi.ro

Citeste si: Klaus Iohannis și-a anunțat prezența la Congresul PNL. Ce mesaj îi transmite lui Florin Cîțu

Călin Popescu Tăriceanu

(2 octombrie 2004- 20 martie 2009)

Călin Constantin Anton Popescu-Tăriceanu a fost prim-ministru al României în perioada 28 decembrie 2004 și 22 decembrie 2008. Președinte PNL a fost între octombrie 2004 și martie 2009.

Crin Antonescu

(20 martie 2009- 2 iunie 2014)

George Crin Laurențiu Antonescu a fost președintele Partidului Național Liberal în perioada 2009- 2014. El a ocupat funcția de președinte al Senatului între  2012-2014. De asemenea, Crin Antonescu a fost candidatul PNL la alegerile prezidențiale din 2009, unde s-a clasat pe locul al treilea.

Klaus Johannis

(2 iunie 2014- 18 decembrie 2014)

Klaus Iohannis a devenit membru al PNL în anul 2013. În iunie 2014 devenea președintele partidului și a rămas în funcție până în decembrie 2014. În scurtul său mandat, a format o alianță cu Partidul Democrat Liberat PDL) și a pus bazele unei viitoare fuziuni între cele două partide. Alianța, denumită Alianța Creștin Liberală(ACL), l-a propus drept candidat la prezidențialele din 2014, pe care le-a câștigat în cel de-al doilea tur de scrutin, în fața lui Victor Ponta.

Citeste si: Ludovic Orban, dezamăgit de anumiți colegi din PNL: ”Nu e normal ca pe paginile unor colegi să fiu atacat mai des decât pe cele ale PSD”

La 24 noiembrie 2019, Klaus Iohannis a câștigat al doilea mandat de președinte, împotriva candidatei PSD, Viorica Dăncilă.  

Vasile Blaga

(18 decembrie 2014- 28 septembrie 2016)

Vasile Blaga a fost președinte al Senatului României din 29 noiembrie 2011 până în 3 iulie 2012. El a fost în fruntea Partidului Național Liberal între 18 decembrie 2014 și 28 septembrie 2016.

Alina Gorghiu

(18 decembrie 2014- 12 decembrie 2016)

Alina-Ștefania Gorghiu a fost președinte al PNL în perioada 18 decembrie 2014 – 12 decembrie 2016, devenind prima femeie care ocupa funcția de conducere în partidul liberal. Ea demisiona după alegerile parlamentare din 2016. 

Raluca Turcan

(13 decembrie 2016- 17 iunie 2017)

Între decembrie 2016 și iunie 2017, Raluca Turcan a fost președintele Partidului Național Liberal. În perioada 14 noiembrie 2019 – 23 decembrie, ea a fost vicepremier al ambelor guverne Orban și al guvernului Ciucă. În prezent, Raluca Turcan este ministrul Muncii în guvernul Cîțu.

Ludovic Orban

(17 iunie 2017- prezent)

Ludovic Orban deține funcția de președinte al Partidului Național Liberal. El a fost premierul României în perioada 4 noiembrie 2019 – 7 decembrie 2020, în guvernele Orban 1 și Orban 2. Liberalul a avut funcția de ministru al Transporturilor în perioada aprilie 2007 – decembrie 2008, în Guvernul Tăriceanu.

 

SURSE: pnl.ro

Distribuie pe:
Galerie foto  Urmatorul articol
Abonează-te pe

Citește și:

Theo Rose nu este vaccinată anti-COVID. Noi detalii despre starea ei de sănătate după ce s-a infectat cu coronavirus: „Important e că nu mă simt așa rău”

Cristian Popescu Piedone, a patra oară bunic! Mesajul postat de primarul Sectorului 5: „Mi-ați trimis vestea când eram la tribunal...”

Ludovic Orban și-a anunțat demisia din grupul parlamentar PNL: „Îmi voi continua activitatea ca parlamentar neafiliat”

Ce surprize au pregătit astrele pentru zodii, începând cu noaptea aceasta

Lovitură de stat! Premierul a fost arestat!

SMILEY se desparte de Gina Pistol! A aflat ce a făcut aceasta ca să devină prezentatoare la Antena 1! ESTE SCANDAL IMENS!

NOUL VIURSU pune pe jar sistemul medical! Pacienții ajung în stare critică la spital. E MULT MAI GRAV

Detalii din interior! Laurenţiu Reghecampf, apărat în divorţul de Anamaria Prodan: ,,Mi-e greu să cred că l-ar putea influenţa cineva”

Clipul zilei pe WOWBIZ.RO:
Cookies