
kanald.ro
Actualitate
Medicul Monica Pop face o declarație controversată în ce privește spitalele de campanie pentru bolnavii de Covid.
Medicul Monica Pop, managerul Spitalului de Urgențe Oftalmologice din Capitală, a declarat miercuri, 28 octombrie, în direct la Antena3, că spitalele de campanie pentru bolnavii Covid nu ar fi folosite pentru a interna cazurile de infectați cu noul coronavirus.
În contextul în care România se confruntă cu cea mai gravă perioadă de la debutul pandemiei, când cazurile noi de Covid raportate zilnic depășesc record după record, medicul Monica Pop susține că autoritățile nu folosesc spitalele de campanie pentru bolnavii Covid, deși numărul persoanelor în stare se gravă crește pe zi ce trece.
Doctorul susține că deține informații de la colegii de breaslă, conform cărora spitalele de campanie nu au pacienți Covid. „ Eu întreb de câteva zile şi nimeni nu mi-a răspuns: ce se întâmplă cu spitalele de campanie, pentru că acolo sunt şi secţiuni mici de Terapie intensivă, câţi bolnavi sunt acolo, dacă sunt bolnavi? Eu am informaţii, sigur, pe surse, că nu există bolnavi internaţi acolo.
Medicul propune ca aceste unități să fie folosite pentru cazurile asimptomatice sau ușoare. „Eu consider, şi aşa aş fi făcut, dacă aveam această posibilitate, aş fi pus toţi bolnavii asimptomatici sau cu simptome uşoare numai în spitalele de campanie şi lăsam spitalele cu aparatură performantă să fie pentru cazurile grave”, recomandă Monica Pop.
Managerul Spitalului de Urgențe Oftalmologice din Capitală este revoltat pentru că spitalele de campanie nu au fost folosite până în prezent și solicită explicații autorităților despre modalitatea în care sunt gestionate spitalele în sprijinul bolnavilor Covid.
„De ce au stat goale? Şi acum sunt goale, eu aşa ştiu. Trimiteţi pe cineva la Otopeni, să vedem câţi bolnavi sunt acolo.
Toată lumea cred că vrea să ştie cum au fost gândite, pentru că trebuia o pregătire din start, nu trebuia să aşteptăm să fie numărul acesta impresionant de infectaţi. Dar vreau să ştiu cum sunt gestionate aceste spitale de campanie, care au fost plătite din banii acestui popor, deci din banii noştri. Şi avem dreptul să ştim ce se întâmplă cu ele şi de ce nu sunt bolnavi acolo şi din care motiv nu se folosesc secţiile de ATI din aceste spitale de campanie”, a mai spus medicul Monica Pop.