WowNews logo WOWnews
Stories
Carlos Alcaraz

Carlos Alcaraz

Sport

„Este un tenismen ca oricare altul”. Adversarul lui Carlos Alcaraz este curajos înainte de duelul de la US Open contra spaniolului

Carlos Alcaraz și Dominik Koepfer se vor întâlni în primul tur de la US Open. Germanul nu este speriat de adversarul tău și îl consideră un jucător ca oricare altul de la acest turneu.

Carlos Alcaraz este campionul en-titre de la US Open și va debuta în această nouă ediție împotriva lui Dominik Koepfer. Totuș, adversarul spaniolului se arată extrem de curajos înainte confruntării.

Conform Eurosport, Dominik Koepfer a spus despre spaniol următorul lucru:„Nu este perfect, poate e puțin mai rapid decât restul, dar și el face greșeli, este un tenismen care oricare altul”. Jucătorul din Germania a menționat și faptul că va face tot ce îi stă în putere pentru a face un meci bun împotriva lui Carlos Alcaraz.

Citeste si: Gabriela Cristea a ajuns cu fiica ei la spital, chiar din timpul petrecerii de aniversare a celei mici. A lăsat invitații și a plecat de urgență. “Recuperarea este de lungă durată.”- kfetele.ro

Citește și: Manuel Neuer a efectuat primul antrenament alături de colegii de la Bayern! Încă nu se cunoaște momentul revenirii portarului german

Dominik Koepfer este încrezător

De asemenea, a mai spus că are încrede în șansele lui deoarece, potrivit sursei menționate anterior, a putut să obțină puncte în fața unor nume extrem de importante din tenisul masculin, cum sunt Roger Federer sau Novak Djokovic.

US Open este ultimul turneu de Grand Slam al anului, iar principalii favoriți sunt chiar ocupanții primelor două locuri în clasamentul ATP, anume Novak Djokovic și Carlos Alcaraz. Sârbul a avut deja primul meci în cadrul acestei competiții.

Carlos Alcaraz a câștigat și ediția din 2022 a US Open într-un meci contra lui Casper Ruud. Spaniolul a reușit să se impună și la Wimbledon, după o finală împotriva lui Novak Djokovic.

Carlos Alcaraz

Carlos Alcaraz

[Sursa foto: Instagram @carlitosalcarazz]

Novak Djokovic, victorie categorică la debutul în US Open

Cei doi jucători de tenis s-au întâlnit foarte recent, în finala turneului de la Cincinnati. După un meci foarte strâns, „Nole” a reușit să se impună în fața lui Carlos Alcaraz.

Citește și: Deian Sorescu poate fi titular la Rakow! Cum se va întâmpla acest lucru

Novak Djokovic a trecut fără probleme de Alexandre Muller. Adversarul lui „Nole” din turul al doilea este Bernabe Zapata Miralles, acesta fiind și primul meci dintre cei doi sportivi. Acest meci a însemnat și revenirea sârbului la US Open. Acesta nu a avut voie să fie pe teritoriul Statelor Unite ale Americii deoarece nu era vaccinat împotriva COVID-19.