kanald.ro
Fiul femeii care a murit la o clinică din Târgoviște a spus tot.
Fiul femeii care a murit la o clinică din Târgoviște a spus tot.
Actualitate
Apar mai multe detalii în cazul femeii care a murit la un centru medical.
În 2022, toată țara a fost cutremurată de un caz sumbru care s-a petrecut chiar la un centru medical. O femeie în vârstă de 51 de ani a murit după ce a băut o substanță de contrast.
Femeia a venit la clinică pentru a fi supusă unei examinări la computerul tomograf în zona toracelor. În timp ce era examinată, femeia a început să se simtă rău iar starea ei de sănătate a escaladat foarte repede.
După ce a băut substanța de contrast, femeia a început să tușească și să respire cu dificultate. Aceasta suferea de cancer mamar și venise la clinică tocmai pentru investigații.
Femeia a fost însoțită la unitatea medicală de către fiul acesteia, care a asistat neputincios la moartea mamei sale.
„Am văzut prin crăpătura ușii, era în fund, tușea foarte tare și nu a durat două secunde, a ieșit doamna doctor și a zis: sunați la ambulanță că îi este rău.
Citeste si: Plachetocrit crescut – semnificații și implicații clinice- revistagalenus.ro
Se pare că femeia s-a stins din viață din cauza unei reacții alergice pe care a făcut-o la un component al medicamentelor pe care le-a primit la clinică.
„O oră și jumătate au resuscitat-o. Auzeam o dată la 50 de secunde un aparat: se recomandă șoc, se recomandă șoc. Nu știu dacă i-au făcut test. Ea nu se știa alergică decât la o substanță și oriunde se ducea, spunea. Nu știu care era, dar cred că era piafen. Dar ea, oriunde se ducea, spunea nu îmi faceți d-asta, că îmi este rău. Asistenta era mai șocată decât mine, intrase în panică mai rău decât mine. Sunt multe lucruri care lasă de bănuit. Nu știu dacă au testat-o, nu știu dacă i-au acordat primul ajutor până a venit ambulanța. Impresia mea este că nu mai avea ce să îi facă, inima era oprită”, a mai adăugat băiatul.