
kanald.ro
Ozana Barabancea, schimbare neașteptată în carieră
Vedete
Ozana Barabancea are planuri mari în plan profesional. A început să predea la liceu și s-a apucat de doctorat!
Ozana Barabancea a luat o hotărâre neașteptată în ceea ce privește activitatea sa profesională. Artista a devenit profesoară de liceu, iar acest lucru o bucură extrem de tare, fiind ceva total nou și diferit pentru ea. Mai mult decât atât, s-a înscris și la doctorat, la Universitatea Lucian Blaga din Sibiu. Despre motivul care a împins-o să facă o asemenea schimbare majoră în viața ei a vorbit chiar vedeta, în cadrul unui interviu recent.
Ozana Barabancea este una dintre cele mai cunoscute și apreciate cântărețe de muzică jazz de la noi din țară. Prin talentul și naturalețea sa, aceasta a reușit să își clădească o carieră de succes și să cucerească inimile românilor care o ascultă și o urmăresc cu drag.
Nici pe plan profesional nu stă rău, mai ales că de curând a devenit și profesoară de liceu, unde le predă elevilor tainele muzicii. Bruneta mărturisește că noul proiect o bucură nespus, căci este înconjurată tot timpul de tineri dornici să învețe.
„Sunt profesoară la Școala de Artă și la Dinu Lipatti. La aceeași școală a fost profesoară și regretata Mihaela Runceanu. Îmi place foarte mult. Îmi place să predau. Nu o fac pentru bani, o fac pentru că efectiv îmi place ceea ce fac. Îmi place să lucrez cu tinerii, să le predau.
Sunt profesoară cu jumătate de normă pentru elevi de clasele a lX-a, a X-a și a Xll-a. Este o premieră pentru mine. Eu nu am mai predat niciodată pentru elevii de liceu, însă la Școala de Artă am mai predat în trecut.”
Ozana Barabancea
Pe lângă rolul de profesoară, artista a mai luat o decizie importantă. Mai exact, ea s-a înscris la programul de studii pentru doctorat și a intrat la Universitatea Lucian Blaga din Sibiu. Deși are trei mastere terminate în muzică, Ozana Barabancea s-a hotărât să urmeze și ultimul ciclu de studii universitare, din dorința de a se perfecționa.
„Am 3 mastere – în dirijat cor, al doilea în educație muzicală contemporană și al treilea e în dirijat orchestră. Între timp, am intrat și la doctorat, dacă n-am ce să fac. Asta e, nimeni nu e perfect. Am intrat la Sibiu, la Universitatea Lucian Blaga, la Artele Spectacolului, cu o temă foarte interesantă: Funcțiile muzicianului în artele spectacolului”, a mai spus Ozana Barabancea, pentru aceeași sursă menționată mai sus.
Ozana Barabancea