
kanald.ro
Actualitate
Președintele Klaus Iohannis s-a vaccinat public, la ora 10:00, împotriva COVID-19!
Președintele Romaniei, Klaus Iohannis, s-a vaccinat la Centrul de vaccinare împotriva COVID-19, din cadrul Spitalului Universitar de Urgență Militar Central „Dr. Carol Davila”. Șeful statului marchează astfel începutul etapei a doua a campaniei de vaccinare împotriva COVID-19. Premierul României urmează să se vaccineze anti-COVID sâmbătă.
Citeste si: Klaus Iohannis, anunțul momentului despre deschiderea școlilor! "Majoritatea școlilor se vor redeschide..."
Klaus Iohannis a fost întrebat de jurnaliști, recent, de ce nu s-a vaccinat până acum. Șeful statului a explicat faptul că nu a dorit nici el, nici premierul țării să ”se bage în față”.
„ Nu am dorit nici eu, nici premierul, ca să zic aşa, în ghilimele, să ne băgăm în faţă.
Președintele României, Klaus Iohannis, a transmis și un mesaj pentru cetățeni, după ce s-a vaccinat împotriva coronavirusului.
„ M-am vaccinat. Este o procedură simplă, nu doare şi vreau să subliniez că acest vaccin este sigur, este eficient şi recomand tuturor vaccinarea. Vaccinarea, împreună cu respectarea măsurilor de restricţie ne vor scoate din pandemie. Vă mulţumesc, vă doresc multă sănătate”, a declarat preşedintele României, Klaus Iohannis.
De asemenea, Iohannis a mai explicat faptul că vaccinarea împotriva virusului SARS-COV-2, dar și respectarea tuturor restricțiilor impuse de autoritățile române, ne vor ajuta să scăpăm de pandemia de coronavirus. „Vaccinarea, împreună cu respectarea măsurilor de restricție, ne vor scoate din pandemie”, a adăugat șeful statului.