kanald.ro
Actualitate
Protest de amploare în fața Ministerului Transporturilor! Angajații CFR sunt nemulțumiți de înghețarea salariilor, dar și de anularea a peste 200 de trenuri
Angajații CFR au ieșit în stradă, nemulțumiți de măsurile „ordonanței trenuleț”. Salariații își cer drepturile în fața Ministerului Transporturilor.
Luni dimineață, 17 februarie, angajații CFR s-au strâns în fața Ministerului Transportului pentru a protesta. Aceștia sunt nemulțumiți de măsurile de austeritate impuse prin „Ordonanața trenuleț”. După ce salariile le-au fost înghețate, iar compania a decis să anuleze 200 de trenuri, aceștia au ieșit în stradă.
Protest al angajaților CFR
Deși sperau la salarii mai mari, începutul anului 2025 a fost marcat de măsurile de austeritate impuse de guvernanți prin „ordonanța trenuleț ”.
Mai mult decât atât, veniturile angajaților au scăzut considerabil, mai ales după neacordarea plăților pentru orele suplimentare. Salariul unui mecanic de tren a scăzut cu aproximativ 3.000 de lei din cauza acestei măsuri. La fel se întâmplă și în cazul șefilor de tren.
Citeste si: Topul celor mai infidele zodii. Uită de partener în secunda în care tentația apare în calea lor- kanald.ro
Sătui de toate acestea, angajații CFR au ieșit în stradă. Aceștia protestează astăzi în fața Ministerului Transporturilor și își cer drepturile. Mai mult decât atât, este important de precizat că protestele ar putea continua și în zilele următoare, dacă aceștia nu obțin ce doresc din partea autorităților.
„Protestăm astăzi și toată săptămâna împotriva Ordonanței trenuleț și împotriva planului de măsuri abuziv al CFR Călători pentru anul 2025 care, practic, distrug CFR Călători, operatorul de transport feroviar de stat și începe distrugerea mobilității românilor și a transportului social din România.
Citeste si: Plachetocrit crescut – semnificații și implicații clinice- revistagalenus.ro
Motivul pe care-l invocă directorul general anulează circa 244 de trenuri de călători, dintre care 200 de trenuri de trenuri de călători zilnice, pe motiv că n-ar avea gradul de ocupare necesar, ceea ce duce spre faptul ca să nu mai fie un transport social, să fie un transport pe care nu și-l va mai permite oricine în România. Ori de câte ori consideră directorul general și managementul CFR Călători că nu are gradul de ocupare necesar, vor anula din trenurile de călători și va micșora mobilitatea românilor. Motivul real e pentru a diminua veniturile CFR-iștilor, cum spunea directorul general, cu cira 4000 de lei pe lună și a păstra salariul negociat în anul 2023, cel care a fost în 2024 și în 2025 și în anul 2026 și cu diminuarea continuă a veniturilor angajaților CFR Călători.
Mai mult, protestăm pentru tergiversarea aplicării Articolului 28/ 1 litera L din Legea 360/2023 pentru că nu se aplică condiții de muncă speciale la cei care lucrează la siguranța circulației”, a precizat liderul de sindicat, Rodrigo Maxim, conform Realitatea.net.