România a fost învinsă cu 4 - 2 de echipa Germaniei, în semifinala EURO 2019

Jucătorii naționalei de fotbal au fost învinși cu 4 - 2 de echipa Germaniei.

Distribuie pe:

Autor: M.V.

Echipa națională a României a reușit, încă o dată să facă o surpriză extrem de frumoasă la EURO 2019. După 45 de minute, fotbaliștii naționalei condus cu 2-1, după două reușite extraordinare ale lui Pușcaș. Ultimele 10 minute le-au dat de hac „tricolorilor mici”, care au fost învinși de echipa Germaniei cu 4 - 2.

Nici jucătorii și nici fanii n-au fost opriți de cele aproape 40 de grade Celsius cât arătau termometrele la ora startului partidei.

Jucătorii lui Mirel Rădoi au cântat la unison imnul național al României, însă după doar câteva minute, bucuria a fost spulberată, atunci când jucătorul Germaniei a marcat un gol. Nadiem Amiri a reușit să marcheze primul gol, în minutul 21. România a revenit spectaculos, după ce Timo Baumgartl l-a faultat grav pe Ianis Hagi. George Pușcaș a înscris în minutul 27 primul gol pentru România, din penalty. Echipa U21 a României a mai înscris un gol suyperb în minutul 44, din lovitură de cap.

Repriza a doua a început cu mari surprize pentru echipa României, care a fost egalată.

Golul lui Waldschmidt de 2-2, min. 51

Echipa Germaniei a reușit să preia conducerea în minutul 88, Gian-Luca Waldschmidt a înscris golul al treilea. Pașcanu a primit cartonaș roșu, iar Germania a înscris cel de-al patrulea gol în urma unei lovituri libere.

ECHIPELE DE START

România U21: I. Radu - Manea, Nedelcearu, Pașcanu, Fl. Ștefan - T. Băluță, Cicâldău (Ciobanu 69) - Man, I. Hagi, A. Ivan (Coman 55)- Pușcaș
Rezerve: Cabuz, Vlad, Boboc, Coman, Petre, R. Grigore, Dragomir, Ghiță, Nedelcu, Rus, Ciobanu, Olaru
Selecționer: Mirel Rădoi

Germania U21: Nubel - Klostermann, Tah, Baumgartl, Mittelstadt - Neuhaus, Eggestein, Dahoud - Oztunali, Waldschmidt, Amiri
Rezerve: Muller, Schubert, L. Nmecha, Richter, Eggestein, Anton, Serdar, Uduokhai, Koch, Maier, Lowen
Selecționer: Stefan Kuntz.