Simona Halep a câștigat tunerul de la Roma! Este cea mai rapidă victorie din cariera româncei

Simona Halep a câștigat, luni, în finala turneului de la Roma!

Distribuie pe:

Autor: Carmen Nicoleta

simona Halep
Simona Halep a câștigat finala turneului de la Roma [Sursa foto: Captură Twitter]

In articol:

Simona Halep (2 WTA), o nouă victorie! Sportiva a câștigat detașat în finala turneului WTA de la Roma, învingând-o pe Karolina Pliskova (4 WTA). Românca a câștigat cu punctajul 6-0, 2-1, după doar 30 de minute. Adeversara Simonei Halep, Karolina Pliskova , a abandonat în al doilea set. Victoria de astăzi este cea mai rapidă din cariera Simonei Halpe, care a durat doarr 32 de minute.

Karolina Pliskova a acuzat mai multe dureri în zona lombară. Primul set a durat doar 20 de minute, timp în care Simona Halep a jucat excelent, cu un scor de 6-0. Karolina Pliskova este o jucătoare agresivă, însă problemele de sănătate și-au spus cuvântul, iar meciul nu a mai putut fi continuat. Așadar, câștigătoarea trofeului de la Roma a fost câtștigat de Simona Halep.

Simona Halep, 22 de trofee câștigate de-a lungul carierei!

Victoria de astăzi de la turneul de la Roma marchează cel de-al 22 titlu WTA câștigat de româncă, din 39 de finale disputate. Astfel, Simona Halep este câștigătoarea a trei turnee consecutive, după victoria de la Roland Garros în 2018 și la Madrid în 2016 și 2017.

Simona Halep, imediat după ce a câștigat trofeul de la Roma[Sursa foto: Captură Twitter]

Simona Halep a avut un parcurs fără cusur de-a lungul tunerului de la Roma. Duminică, 21 septembrie, și-a asigurat locul în finală după ce a învins-o pe spaniola Garbine Muguruza (17 WTA) în semifinalele turneului de la Roma. Românca a învins-o pe adeversara ei cu un scor de 6-3, 4-6, 6-4. (Citeste si: Continuă șicanele pentru Simona Halep! Procesul campioanei cu ANAF are următorul termen în timpul turneului de la Roland Garros EXCLUSIV)