WowNews logo WOWnews
Stories
sorin cimpeanu

Sorin Cîmpeanu, ministrul Educației 

Actualitate

Sorin Cîmpeanu a făcut anunțul! ”De luni, în România vor putea merge la școală sau la grădiniță peste 2,6 milioane de elevi!"

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a anunțat că se redeschid școlile și grădinițele. Astfel, 90% din elevii și preșcolarii din Romania se vor reîntoarce în instituțiile de învățământ, de luni.

Sorin Cîmpeanu a declarat, vineri seară, că 2,6 milioane de elevi și preșcolari vor putea să se reîntoarcă, în sălile de clasă, începând cu ziua de luni, conform unei declarații de presă.

Astfel, 90% de elevi și preșcolari vor reveni la învățământul în format fizic. Celelalte instutuții de înățămât, își vor continua activitatea în format online.

Citeste si: Cel puțin 37 de persoane au sfârșit tragic după ce un autobuz a căzut peste 200 de metri într-o prăpastie, în Peru- kanald.ro

Se redechid școlile și grădinițele, pentru 90% de elevi și preșcolari

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a declarat că 1.724 de localităţi din România și 18 județe pe ansamblu aveau, joi, rata de infectare sub 3 la mie.

Ceea ce înseamnă că, peste două milioane și jumătate de copii vor putea să meargă la școală și la grădiniță, de luni. Peste 16.000 de unități de învățământ își vor relua activitatea.

Citeste si: Vești bune pentru români. Guvernul a anunțat că a renunțat la o parte din restricții

”De luni, în România vor putea merge la școală sau la grădiniță peste 2,6 milioane de elevi. 90 la sută din elevii și preșcolarii din România vor putea să meargă la școală sau la grădiniță cu prezență fizică. Astfel, 16.120 de unități de învățământ (școli, grădinițe)”, a declarat Sorin Cîmpeanu.

coronavirus

Fotografie folosită cu scop ilustrativ 

[Sursa foto: PixaBay]

Aproape două milioane de instituții de învățământ vor rămâne în online

Sorin Cîmpeanu  a mai declarat că aproape două milioane de școli și grădinițe vor fi nevoite să rămână în online, doarece rata de infectare este peste 3 la mie, iar procentul vacinării este mai mic de 60%, în rândul personalului de învățământ.

”1.792 de unități de învățământ vor fi nevoite să rămână în online deoarece funcționează în localități în care rata de infectare este mai mare de 3 la mie, iar rata de vaccinare este mai mică de 60% în rândul personalului din învățământ”, a declarat Sorin Cîmpeanu, conform Mediafax.

Citeste si: Sorin Cîmpeanu, o nouă decizie în ceea ce privește învățământul în format fizic! "În localitățile în care rata de infectare este sub trei la mie este permisă prezența fizică"

În cazul școlilor, în care procentul de elevi români este de 10%, Ministrul Educației face apel la aceste instituții de învățământ, pentru a aproba prezența în format fizic a elevilor. 

Citeste si: Unde se vor duce toate bunurile rămase în urma compozitorului, Horia Moculescu? Fiica sa, Nidia, este complet sfâșiată de durere de când a aflat vestea tristă- kfetele.ro

Citeste si: O îndrăgită cântăreață face DECLARAȚII SFÂȘIETOARE despre Andreea Cuciuc: „Se simțea vinovată dacă...” Ce promisiune i-a făcut artista fiicei lui Igor Cuciuc?- radioimpuls.ro

„Fac un apel pentru ca şi aceste şcoli, în care învaţă 10% din copiii României, cu sprijinul colegilor cadre didactice şi personal auxiliar şi nedidactic să poată merge la şcoală de săptămâna cealaltă. Este o certitudine, deoarece s-a publicat ordinul comun ministrul Educaţiei – ministrul Sănătăţii care reglementează acest lucru. Nu este nevoie de şedinţă de Guvern. Este oficial, este publicat în Monitorul Oficial”, a mai declarat Sorin Cîmpeanu.