WowNews logo WOWnews
Stories
Dan Barna
Dan Barna

Actualitate

Vicepremierul Dan Barna, primele declarații după tragedia de la Matei Balș: ”Pare că reușim să învățăm de la o tragedie la alta”

Dan Barna a vorbit despre tragedia de la ”Matei Balș”, care a făcut victime!

Vicepremierul Dan Barna a făcut primele declarații după tragedia care a avut loc în această dimineață la Institutul Matei Balș din Capitală.

Citeste si: Klaus Iohannis, declarații de ultimul moment despre incendiul de la Matei Balș: "Situația se repetă deja. Motivele sunt diverse..."

Citeste si: Un nou concurent intră în „Casa iubirii”! „Am emoții! Hai, băiete!” DETALIUL care le-a ȘOCAT pe fete- kanald.ro

Barna a explicat că „pare că învățăm de la o tragedie la alta”, făcând referire la intervenția salvatorilor.

Citeste si: Mărturisiri incredibile din partea pacientului care a sunat la 112 pentru a anunța incendiul de la Matei Balș: "Eu am sărit pe geam..."

„Din păcate, nu reușim să le și evităm”, a adăugat Dan Barna, într-un interviu la RFI.

În primul rând, vreau să transmit condoleanțe și solidaritate familiilor afectate de această tragedie, de această nouă dramă, care se întâmplă la un spital din România.

Așteptăm în orele următoare să vedem care a fost cauza acestui accident, sunt mai multe teorii în spațiul public și evit să fac orice speculații, tocmai pentru a avea din partea autorităților responsabile o concluzie asupra a ceea ce s-a întâmplat acolo. E totuși de remarcat promptitudinea și viteza reacției, faptul că toate cele 102 persoane din pavilionul respectiv, din clădirea aceea, au fost mutate, 44 sunt deja în alte spitale. Adică pare că reușim să învățăm de la o tragedie la alta.
Din păcate, nu reușim să le și evităm, dar reacția echipelor de intervenție a fost și tehnic și cantitativ, aș spune, una mulțumitoare”
, a spus Dan Barna, la RFI.

 tragedia de la Matei Balș
tragedia de la Matei Balș[Sursa foto: Inquam]

Dan Barna, despre soluțiile care ar trebui găsite pentru ca tragediile acestea să fie evitate

Dan Barna a fost întrebat ce trebuie făcut pentru a fi evitate asemenea tragedii. „ Nu știu încă exact cauza accidentului din această dimineață, însă e foarte clar că trebuie măsuri foarte dure pentru respectarea regulilor în zone în care se utilizează oxigen, în zone din spital cu risc de incendiu, pentru că orice ”lasă că merge

și așa”, orice neglijență, indiferent care vom constata că a fost cauza acestui accident, poate să aibă ca efecte pierderea de vieți omenești, ceea ce este singura dramă care nu mai poate fi reparată. E o tragedie, regret și sunt alături de familiile afectate”, a răspuns vicepremierul Barna.