
kanald.ro
Actualitate
Planurile lui Vladimir Putin au dat greș, iar acum încearcă să-și crească șansa de victorie recrutând mercenari și luptători noi.
Vladimir Putin continuă să fie încrezător că victoria războului va fi, până la urmă, de partea lui, însă se pare că datele ecuației nu duc spre rezultatul pe care liderul de la Kremlin și-l dorește. Forțele armate ale lui Putin încă se află pe front, însă se pare că soldații ucraineni dau dovadă de o mai bună pregătire, având mai mult succes în luptă. Acum, liderul de la Kremlin nu mai are decât să se confrunte cu realitatea și să accepte că armata sa nu este atât de bine pregătită precum a declarat în nenumărate rânduri.
Jeremy Fleming, șeful Agenției Britanice de Informații GCHQ, sisține că Vladimir Putin a pus în aplicare niște planuri care au dat greș, pentru că soldații ruși nu au putut respecta cerințele impuse de liderul lor.
De când a început războiul pe teritoriul Ucrainei și până în prezent, numeroși soldați ruși au mărturisit că au ajuns pe câmpul de luptă fără voia lor, fiind mințiți de generalii lor.
Citeste si: Cum va arăta Instagramul rușilor? Influencerii vor posta fotografii alb și negru: „Fiți triști împreună”
Conflictul se desfășoară deja de 36 de zile și, pe zi ce trece, numărul victimelor în rândul soldaților ruși crește considerabil de la zi la alta.
Armata lui Vladimir Putin a făcut mai multe gafe care i-a costat scump. Fără să-și dea seama de ceea ce fac, soldații ruși și-au doborât propriile avioane și au sabotat propria misiune prin neascultarea ordinelor venite din partea superiorilor lor.„Se pare din ce în ce mai mult că Putin a apreciat greșit situația. Este clar că a judecat greșit rezistența poporului ucrainean”, a transmis acesta.
„Am văzut soldați ruși – lipsiți de arme și cu moralul căzut – refuzând să îndeplinească ordinele, sabotându-și propriile echipamente și chiar doborând accidental propriile aeronave”, a
Jeremy Fleming a mai declarat că Centrul Național de Securitate Cibernetică din Marea Britanie a observat „intenția susținută a Rusiei de a afecta guvernul ucrainean și sistemele militare”.
De asemenea, a dezvăluit că Vladimir Putin are în plan recrutarea de mercenari și de noi luptători care să-i poată asigura victoria, în timp ce soldații ruși vor fi folosiți pe post de „carne de tun”.
„Ei urmăresc relocarea forțelor din alte conflicte și recrutarea de noi luptători pentru a-și spori efectivele”, a spus el, adăugând că „acești soldați vor fi probabil folosiți drept carne de tun în încercarea de a se limita pierderile militare ruse”, a adăugat Sir Jeremy Fleming.