
kanald.ro
Actualitate
Anunțul a fost făcut de Ministerul Educației.
472 de angajați din sistemul de învățământ și 600 de elevi au fost diagnosticați cu COVID-19 la nivel național, din 8 februarie și până astăzi, 17 februarie. Totodată, 542 de clase au activitatea suspendată. În data de 8 februarie 2021, au început cursurile în format față în față. Din primele informații cea mai mare parte a unităților de învățământ, prezenţa elevilor la cursuri fiind condiţionată de rata de infectare din fiecare localitate.
Din cauza apariţiei a trei cazuri de coronavirus, o grădiniţă cu program prelungit din Galaţi a fost închisă. Potrivit unor surse, cele trei cazuri de infectare cu COVID-19 au apărut la Grădiniţa cu Program Prelungit nr.
De asemenea, după prima săptămână din semestrul al II-lea din acest an, Sorin Cîmpeanu a declarat într-o emisiune de televiziune că îmbolnăvirile depistate în prima săptămână nu sunt generate de redeschiderea școlilor. Ministrul Educației a mai explicat că testarea este singura modalitate de a depista cazurile de infecție cu SARS-CoV-2 din școli.
„Am fost în școli și grădinițe, am putut să apreciez, atât cât mai reușit să acopăr, respectare regulilor, bucuria copiilor de întoarcerea la școală, responsabilitatea cadrelor didactice din grădinițele și școlile în care am fost. Suntem la 1 la 10.000 rate de infectare în școlile din România, din prima săptămână de școală.