
kanald.ro
Ilustrație cu Nicușor Dan
Vedete
Cine este Nicușor Dan? Vezi detalii interesante despre viața politicianului.
Biografie Nicușor Dan. Iată detalii interesante din viața politicianului pe care nu multă lume le cunoaște. Bărbatul va candida din nou la Primăria Capitalei.
Nicușor Dan s-a născut la data de 20 decembrie 1969, în Făgăraș, Brașov și are vârsta de 54 de ani. Bărbatul este un activist civic și matematician român, inițiator și fost președinte al partidului Uniunea Salvați România.
De asemenea, a candidat pentru funcția de primar general al Bucureștiului la alegerile din iunie 2012 și alegerile locale din 2016, a fost consilier general al municipiului București în 2016 și, din decembrie 2016, este deputat de București. La alegerile locale din 2020 a fost ales în funcția de primar general al capitalei cu 42,8% din voturi.
Nicușor Dan a făcut un doctorat în matematică, în Franța, și ulterior s-a reîntors în România unde a fondat Școala Normală Superioară București, o instituție științifică având scopul de a îndruma spre cercetare pe cei mai buni studenți români.
Primarul Capitalei este fondatorul asociației Salvați Bucureștiul care militează pentru respectarea legii în dezvoltarea urbană a Bucureștiului. În campania sa electorală, Nicușor Dan s-a bazat pe ideea de a crea o capitală în care „să ne placă să trăim”.
În 2015 Nicușor Dan a lansat platforma politică Uniunea Salvați Bucureștiul, cu care spera să câștige alegerile electorale din 2016 pentru postul de primar general și pentru consiliul general al municipiului București. Cu toate acestea, în lupta pentru postul de primar, a ieșit pe locul doi, cu 30,5% și a fost ales consilier general al Bucureștiului.
Citește și: Nicușor Dan, primarul general al Capitalei, vine duminică la “40 de întrebări cu Denise Rifai”
Poză cu Nicușor Dan
Mirabela Grădinaru este din Vaslui și l-a susținut necondiționat pe partenerul său de viață la alegerile din 2012, 2016 și 2020 pentru Primăria Capitalei. Femeia lucrează ca manager la una dintre cele mai mari companii auto din țară și l-a ajutat pe Nicușor Dan să pună bazele Asociației Salvați Bucureștiul, iar apoi al partidului Uniunea Salvați România.
Cei doi s-au cunoscut în studenție, în anul 2005, iar nunta au făcut-o în 2007. Împreună au doi copii, un băiețel și o fetiță.
“Ne-am cunoscut în anul 2005, pe vremea când eu eram studentă în București, la Geografie. Îmi aduc aminte că se terminase sesiunea de examene, aveam bilet să mă întorc acasă, dar chiar în ziua aceea s-a întors o prietenă ce fusese plecată cu bursă Erasmus în Franța.
Am renunțat să mă mai întorc acasă și am ieșit cu mai mulți prieteni. Am zis să mergem seara în Club A, clubul pe care noi îl frecventam în serile de după sesiune sau de după zilele în care aveam proiecte, iar atunci l-am întâlnit pe Nicușor.
Sau el m-a întâlnit pe mine. Nu știu dacă a fost dragoste la prima vedere, dar a fost chimie, atracție, asta a fost sigur. Apoi, lucrurile au venit de la sine”, declara Mirabela, în 2016.
Fotografie cu Nicușor Dan
Nicușor Dan va candida din nou la Primăria Capitalei, însă nu ia în calcul să se reînscrie în USR. Edilul Capitalei susține că, potrivit unui sondaj, ar obține peste 30% dintre voturi. De asemenea, a mai spus că nu susţine comasarea alegerilor locale cu cele europarlamentare.
„Candidez ca să câştig, pentru că ar fi păcat ca, după aceşti trei ani, că nu au fost decât trei, dintre care unul am plătit datorii, după aceşti trei ani, în care am dus lucrurile într-o direcţie corectă, normală, să se reîntoarcă PSD-ul(...).
Am speranţa că oamenii se vor informa, am speranţa că în veşnica luptă dreapta versus PSD toţi acei sau mulţi dintre votanţii aceia de dreapta care mi-au dat votul în 2020 vor face la fel.
Cred că deja noi avem un deficit de democraţie prin modul în care se raportează presa la actorii politici, la ce se întâmplă în viaţa de zi cu zi şi o suprapunere cu atât mai mult face mesajul mai difuz", a explicat edilul general al Capitalei.
Surse: wikipedia.org, adevarul.ro, libertateapentrufemei.ro