
kanald.ro
Ce pensie încasează lunar, Maria Ciobanu
Vedete
Maria Ciobanu și-a clădit o carieră de succes și s-a făcut remarcabilă de fiecare data. Iată de pensie încasează de la stat artista, după ce a muncit o viață.
Maria Ciobanu a devenit cunoscută în urmă cu foarte mulți ani, iar de atunci și până în prezent a știut să se păstreze în topul cântăreților de muzică populară. Artista și-a construit o carieră lungă și demnă de invidiat în industria muzicală. Cu toate acestea, solista primește lunar o pensie de necrezut.
Maria Ciobanu este una dintre cele mai cunoscute și vechi cântărețe de la noi din țară.
Mulți oameni o cunosc pe cântăreață, însă nu foarte multă lume cunoaște detalii din viața artistei.
În urmă cu ceva timp, Maria Ciobanu a mărturisit ce sumă primește lunar de la stat. După ani de zile de muncă, în care și-a dedicate viața scenei, cântăreața încasează o sumă mult mai mica decât mama lui Dragoș Dolănescu, care este pensionară în Costa Rica.
Suma pe care Maria Ciobanu o primește lunar ca și pensie, este de 1200 de lei, conform, unor declarații pe care le-a făcut artista în trecut.
Penisa Mariei Ciobanu i-a pus pe mai mulți oameni pe gânduri și multora nu le-a venit să creadă ce sumă mica încasează după ani de muncă.
Mama lui Dragoș Dolănescu este mult mai norocoasă, decât Maria Ciobanu, având în vedere că aceasta primește o indemnizație de la statul din Costa Rica.
În urmă cu ceva vreme, Dragoș Dolănescu a făcut mărturisiri despre situația artiștilor care a trecut prin perioade grele din cauza vremurilor trecute, când activitatea lor artistică nu era recunoscută. Acesta a precizat că tatăl său s-a zbătut foarte mult pe vremea când era deputat să schimbe anumite lucruri în favoarea artiștilor. Astfel că, artistul a spus că la începutul anilor 2000, mulți din industria artistică primeau bani de la stat.
„Tata s-a zbătut, în perioada 2000-2004, cât a fost deputat, ca aceștia să fie recunoscuți ca artiști care au promovat cultura și să li se ofere o sumă decentă, lunar, ca ajutor de la stat.
Tata lupta pentru o lege care să-i protejeze pe artiștii fără pensie și cu pensii foarte mici. Cei mai mulți nu cotizaseră la stat, cât au fost în activitate, de aceea au ajuns în această situație grea. Nu știu dacă mai există acest ajutor, dar la începutul anilor 2000 știu că mulți artiști au primit ceva bani”, a spus în cadrul unui interviu, Dragoș Dolănescu.
Mama lui Dragoș Dolănescu are 69 de ani și locuiește în Costa Rica, unde primește lunar o pensie în valoare de 800 de dolari. În tinerețe, aceasta a avut o relație cu Ion Dolănescu, căruia i-a dăruit și un fiu, pe Dragoș Dolănescu.