România, învinsă de Armenia cu 3-2. Rămași în zece, tricolorii sunt învinși pe final la Erevan

România, învinsă de Armenia cu 3-2. Ce s-a întâmplat la finalul meciului cu Armenia

Echipa Naţională de Fotbal
Autor: Elena Popescu

In articol:

România, învinsă de Armenia cu 3-2.

Rămași în zece, tricolorii sunt învinși pe final la Erevan. Vezi ce s-a întâmplat la finalul meciului cu Armenia.

România, învinsă de Armenia cu 3-2

Armenia a învins România în preliminariile CM 2022 din Qatar, scor 3-2, într-un meci la care au asistat 4.300 de suporteri, relatează digisport.ro.

Toate golurile au fost marcate în repriza secundă. Armenia a deschis scorul, pentru ca tricolorii să revină cu dubla lui Cicâldău. Gazdele au marcat golurile victoriei pe final, după ce Pușcaș a fost eliminat, iar România a rămas în 10 jucători, scrie Mediafax.

Reprezentativa națională a României a pierdut al treilea meci, din preliminariile Cupei Mondiale Quatar 2022, în compania Armeniei, cu scorul de 3-2. România a condus până în minutul 87, când gazdele au revenit, marcând două goluri în 3 minute.

Echipa Naţională de Fotbal[Sursa foto: Instagram]

Prima ocazie de gol i-a aparținut lui Nicolae Stanciu, care a executat foarte bine, în minutul 10, o lovitură liberă de la 25 de metri, direct în vinclu, însă David Yurchenko a fost bine plasat și a respins în corner.

România a dat cele două goluri marcate de Cicâldău, în minutele 62 și 72, ambele din acțiune.

În minutul 78, George Pușcaș  a fost eliminat, primind cartonaș roșu direct, pentru o intervenție neglijentă.

România încheie primele trei meciuri din preliminariile Cupei Mondiale Quatar 2022 cu două înfrângeri și o victorie, acumulând trei puncte.

România, care are programate două meciuri amicale în această vară, cu Georgia şi Anglia, va disputa următoarele meciuri oficiale în septembrie, cu Islanda în deplasare (2 septembrie), acasă cu Liechtenstein (5 septembrie) şi în deplasare cu Macedonia de Nord (8 septembrie), potrivit Agerpres.

La CM 2022 se califică direct primul loc din grupă, locurile secunde urmând să dispute baraje. Ultima Cupă Mondială la care a participat România a fost cea din 1998, din Franţa, potrivit digi24.ro.

Armenia- România 3-2 (0-0)

Au marcat: Eduard Sperţian (56), Varazdat Haroian (87), Tigran Barseghian (89- penalty), respectiv Alexandru Cicâldău (62, 72).
Erevan, Stadionul Republican după Vazghen Sargsian: 4.300 spectatori
Preliminariile Cupei Mondiale 2022- Grupa J

Echipele care au evoluat

Armenia: 1. David Iurcenko- 19. Hovhanes Hambarţumian, 2. Andre Calisir, 3. Varazdat Haroian (căpitan), 13. Kamo Hovhanisian- 11. Tigran Barseghian (17. Solomon Udo, 90+2), 5. Artak Grigorian, 8. Karen Muradian (15. Eduard Sperţian, 46), 7. Horen Bairamian- 20. Aleksandr Karapetian (18. Jirair Şagoian, 46), 14. Norberto Briasco (22. Sarghis Adamian, 46).
Selecţioner: Joaquin Caparros.
Rezerve neutilizate: 16. Arsen Beglarian, 12. Anatoli Aivazov- 4. Taron Voskanian, 21. Serob Grigorian, 9. Edgar Babaian, 10. Hakob Hakobian, 7. Wbeymar, 23. Vahan Biceahcian.

România: 1. Florin Niţă- 2. Vasile Mogoş, 6. Vlad Chiricheş (căpitan), 3. Alin Toşca, 11. Nicuşor Bancu- 7. Nicolae Stanciu (19. Florin Tănase, 73), 18. Răzvan Marin- 20. Dennis Man (21. Valentin Mihăilă, 81), 8. Alexandru Cicâldău (23. Alexandru Creţu, 81), 10. Alexandru Maxim (13. Claudiu Keşeru, 73)- 9. George Puşcaş.
Selecţioner: Mirel Rădoi.
Rezerve neutilizate: 12. David Lazar, 16. Ionuţ Radu- 22. Mario Camora, 5. Ionuţ Nedelcearu, 15. Andrei Burcă, 17. Erik Bicfalvi, 14. Ianis Hagi, 4. Ovidiu Popescu.

Arbitru: Andris Treimanis; arbitri asistenţi: Haralds Gudermanis, Aleksejs Spasjonnikovs; al patrulea oficial: Vitalijs Spasjonnikovs (toţi din Letonia)

Cartonaşe galbene: Barseghian (22), Mogoş (24), Bairamian (27), Puşcaş (40), Haroian (40), Maxim (59), Bancu (66).
Cartonaş roşu: Puşcaş (78).

Presa de la Erevan despre meciul România- Armenia

Armenia are 9 puncte după primele trei etape din preliminariile CM 2022, iar rezultate înregistrate sub comanda noului selecționer sunt de-a dreptul impresionante: "Victorie fantastică! Naționala Armeniei a reușit să învingă și România. Echipa noastră s-a aruncat în atac încă din debutul partidei, dar românii ne-au neutralizat acțiunile.

Joaquin Caparros a făcut trei schimbări la pauză, iar Armenia a fost și mai activă după pauză. Barseghyan a transformat cu mult calm lovitura de la 11 metri din final și a dus scorul la 3-2. După trei jocuri, Armenia are punctaj maxim!

Doar patru echipe au punctaj maxim după primele trei etape din preliminariile CM 2022: Armenia, Anglia, Danemarca și Italia. Victoria cu România este cu adevărat una fantastică", au scris jurnaliștii de la Arm Sport, citaţi de digisport.ro.