Schimbare de plan: Leo Messi pleacă de la PSG? Decizia de ultim moment luată de celebrul fotbalist

Leo Messi a intrat în ultimele șase luni de contract cu PSG și încă nu s-a hotărât dacă rămâne la echipa francezilor.

In articol:

Leo Messi (35 de ani) a intrat în ultimele șase luni de contract cu PSG, însă presa internațională scrie că celebrul fotbalist nu este hotărât în ceea ce privește o posibilă continuare la clubul din Paris.

Leo Messi, gata să îi spună „Adio!” PSG-ului

Leo Messi a intrat în ultimele șase luni de contract cu PSG și încă nu a anunțat oficial o continuare la echipa din Paris. Însă, chiar și așa, presa spaniolă a scris în urmă cu câteva zile că prelungirea contractului lui Messi va avea loc. Mai mult, celebrul fotbalist ar urma să aibă un contract „de pe altă planetă”, cu o remunerație pe sezon de 30 de milioane de euro, scrie digisport.ro.

Cu toate acestea, sunt și voci care afirmă că Messi nu va continua la PSG. Potrivit jurnalistului Gerard Romero, fotbalistul argentinian s-a răzgândit și nu își mai dorește să joace la gruparea franceză, iar asta din cauza modului în care a fost tratat după ce a câștigat titlul mondial cu naționala sud-americană.

În acest caz, mutarea lui Messi în Arabia Saudită nu mai pare imposibilă. Gruparea Al-Hilal i-ar fi oferit rivalului lui Cristiano Ronaldo un salariu de 300 de milioane de euro pe an. Dacă lucrurile stau conform spuselor jurnalistului Gerard Romero, iar Messi va lua în calcul plecarea la saudiți, acesta s-ar putea confrunta din nou cu CR7, legitimat în prezent la Al-Nassr, la fel ca în amicalul disputat

pe 19 ianuarie 2023, la Riyadh.

Leo Messi

Leo Messi

[Sursa foto: Profimedia]

Citește și: Dan Petrescu, cuprins de fericire după victoria cu Farul. Ce jucător l-a impresionat cel mai tare pe tehnician: „Sper să am ocazia să-l antrenez cât mai mult!”

Messi vs. Ronaldo, confruntarea așteptată de toți fanii fotbalului

Amicalul dintre PSG  și echipa formată din jucători de la Al Hilal și Al Nassr a fost unul dintre cele mai așteptate meciuri din această perioadă și nu numai, întrucât i-a avut drept protagoniști pe Lionel Messi și Cristiano Ronaldo. Deși Leo Messi a deschis scorul, marcând primul gol al jocului în minutul 3, Ronaldo a fost „Omul Meciului”, reușind două goluri. Unul din penalty în minutul 34 printr-o lovitură de la 11 metri și altul în urma unui șut năprasnic în minutul 6 de prelungiri din prima repriză.

Meciul a fost câștigat de gruparea franceză, scor 5-4, după ce au marcat: Leo Messi în minutul 3, Marquinhos în minutul 43, Sergio Ramos în minutul 53, Kylian Mbappe în minutul 60 și Hugo Ekitike în minutul 78. În timp ce pentru Al-Nassr au marcat: Cristiano Ronaldo în minutul 34 și în minutul 45+6, Jang Hyun-Soo în minutul 56 și Talisca în minutul 90+4.

Sursa: digisport.ro